Baza Leśna Oskoła już zaprasza! Pierwsze leśne przedszkole w Skarżysku startuje

1504
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Baza Leśna Oskoła w Skarżysku-Kamiennej to miejsce, które zaprasza dzieci na warsztaty przedszkolne. W tym miejscu najmłodsi mają ciągły kontakt z naturą.

Koncept leśnych przedszkoli bazujący na modelu skandynawskim staje się w Polsce coraz popularniejszy. Dzieci spędzają tam większość czasu na świeżym powietrzu, zgodnie z myślą, że nie ma złej pogody, jest tylko niewłaściwe ubranie.

Teraz mamy takie miejsce również w Skarżysku-Kamiennej. Leśne przedszkole o nazwie Baza Leśna Oskoła to inicjatywa Fundacji Ludzie z Natury. Zajęcia rozpoczęły się wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24.

Zajęcia w leśnym przedszkolu to przede wszystkim umożliwienie dzieciom swobodnej zabawy w naturze, co wspiera harmonijny rozwój dziecka w zgodzie z jej rytmami. Przestrzeń, w której dzieci spędzają czas, jest przygotowana z dbałością o zachowanie naturalnego otoczenia, gdzie odnaleźć można różnorodne rośliny, drzewa, gałęzie, patyki, kamienie, szyszki, żołędzie, piasek, glinę.

Dzieci spędzają większość czasu na terenie Bazy Leśnej Oskoła oraz na spacerach i wędrówkach do pobliskiego lasu. Cały czas są pod opieką leśnych opiekunek, które zapewniają przedszkolakom przestrzeń na zróżnicowany ruch, eksperymentowanie i badanie otaczającej je rzeczywistości.Agata Klimek, wiceprezeska Fundacji Ludzie z Natury
REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Na terenie Bazy Leśnej Oskoła stoi domek w całości wybudowany z naturalnych elementów, w tym drewna i słomy. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych zajęcia odbywają się w jego wnętrzu. Domek wyposażony jest w przestrzeń warsztatową, łazienkę oraz kuchnię. Poza domkiem, na terenie bazy, znajdziemy małpi gaj, strefę do prac ręcznych, przestrzeń do wspólnego jedzenia oraz wypoczynku.

Jak dodaje Oliwia Gajewska, pedagożka leśna, w trakcie spacerów dzieci mają możliwość poczuć, dotknąć, powąchać, zobaczyć świat przyrody oraz zaobserwować zmiany, które w nim zachodzą na przestrzeni całego roku. W lesie w naturalny sposób zrównoważy się układ nerwowo-zmysłowy dzieci, dając im oddech od intensywnej codzienności oraz podstawę do harmonijnego rozwoju.

W trakcie tworzenia są kolejne obszary leśnego przedszkola – dalsza część małpiego gaju, przestrzeń edukacyjna „pod chmurką”, scena teatralna oraz piec do wypalania ceramiki.

Baza Leśna Oskoła stanowi część projektu Leśnego Centrum Edukacji Ekologicznej tworzonego od tego roku przez Fundację. Na ten cel zorganizowana jest m.in. zrzutka, którą można wspierać.

Zobacz również:

Tu każdy jest mile widziany! Strefa Lokalnej Aktywności Społecznej w Skarżysku już zaprasza

 

Warsztaty przeznaczone w leśnym przedszkolu Baza Leśna Oskoła są dla grupy dzieci w wieku 3–7 lat. Maksymalna liczba dzieci w grupie to 12 osób. Grupa prowadzona jest przez dwie opiekunki leśne. Dzieci mogą przebywać na terenie Bazy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00.

Istnieje możliwość odwiedzenia bazy po wcześniejszym umówieniu się z organizatorami. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Fundacją Ludzie z Natury: tel. 41 252 49 18 lub e-mail ludzieznatury@gmail.com.