REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W 1968 roku z okazji 40-lecia istnienia Granatu Skarżysko-Kamienna wydano broszurę, w której znajduje się wiele ciekawych informacji o klubie. Wówczas działało tam kilka sekcji.

Z broszury dowiemy się wielu ciekawych informacji o ówczesnej sytuacji w klubie oraz jego historii. Pada tam wiele nazwisk, z których część na pewno jest miłośnikom sportu znajoma. Jest sporo fotografii, ale z racji jakości druku nie wszystkie są czytelne.

Od Elaboracji do Granatu

Przez większość swojej dziś już ponad 90-letniej historii klub związany był z dzisiejszym Mesko, przed II wojną światową noszącym nazwę Państwowej Fabryki Amunicji. W ulotce czytamy:

Skarżysko do roku 1927 nie posiadało zorganizowanej działalności sportowej. Były wprawdzie próby założenia przynajmniej młodzieżowej sekcji piłki nożnej, lecz z braku doświadczenia i środków finansowych skazane były na niepowodzenie. Dopiero po powstaniu Zakładów Metalowych (wówczas wspomnianej wyżej PFA – przyp. red.) i zżyciu się ze sobą określonych grup pracowniczych zaistniały warunki do założenia zakładowego klubu sportowego.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Dnia 23 października 1927 roku odbyło się zebranie założycielskie. (…)

Powstały sekcje: piłki nożnej jako pierwsza, lekkiej atletyki, łyżwiarska oraz koło teatralne, muzyczne i chór. (…)

Na walnym zebraniu dnia 1 marca 1928 roku uchwalono m.in. zmianę nazwy klubu na „Koło Sportowe Granat”. (…)

Dnia 22 maja tego roku Granat zgłasza akces do Stowarzyszenia Robotniczego „Promień”, celem uzyskania pomocy finansowej. Promień skupiał w swych szeregach wielu pracowników Zakładów Metalowych, prowadził już ożywioną działalność, pragnął szczerze dopomóc w rozwoju życia sportowego.

Jak relacjonuje ówczesny kronikarz klubu: Dzięki pomocy prezesa Spółki Akcyjnej „Ekonomia”, p. Jakla, który zezwolił na korzystanie z terenu tej instytucji i urządzenie boiska, koło uzyskało wreszcie własny stadion.

Mieścił się on przy ul. Armii Ludowej (obecnie ul. Legionów – przyp. red.), naprzeciwko Zakładów Metalowych aż do roku 1951, kiedy to w miejscu tym rozpoczęto budowę stołówki pracowniczej, która następnie została wykorzystana do założenia istniejącej obecnie Fabryki Obuwia (chodzi o fabrykę Fosko, obecnie już nieistniejącą – przyp. red.).

Tak zaczynają się dzieje klubu, który liczy sobie obecnie już ponad 90 lat. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje z ulotki w dużym skrócie. Po szczegóły zapraszamy do lektury wydawnictwa, które zamieszczamy w formacie PDF na końcu tekstu.

Sekcje sportowe Granatu Skarżysko w 1968 roku

Z ulotki dowiemy się, jakie sekcje działały wówczas w Granacie. Dziś, niestety, z nich wszystkich, została tylko piłka nożna. W 1968 roku uprawiano w klubie następujące dyscypliny sportowe:

  • lekkoatletyka
  • hokej na lodzie
  • zapasy
  • tenis stołowy
  • kolarstwo
  • siatkówka
  • boks

Sportowe gwiazdy Granatu Skarżysko w 1968

Ulotka przedstawia też bliżej czołowe postacie klubu w tamtym okresie – sportowców, trenerów i działaczy:

  • Apolonia (Pola) Winiarska – lekkoatletyka
  • Bogdan Winiarski – lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka, tenis stołowy, piłka nożna, hokej
  • Franciszek Drewniany – lekkoatletyka
  • Zenon Kowalik – kronikarz klubu
  • Kazimierz Fronk – lekkoatletyka
  • Stefan Kowalik – lekkoatletyka
  • Janusz Ostaszewski – lekkoatletyka
  • Henryk Pronobis – lekkoatletyka
  • Grzegorz Mirkowski – lekkoatletyka
  • Karol Ćwieluch – lekkoatletyka
  • Maciej Grzelka – lekkoatletyka
  • Bogdan Borys – lekkoatletyka
  • Władysław Piec – trener piłki nożnej

Sekcja piłki nożnej Granatu w 1968

Nie mogło być inaczej i sporo miejsca w broszurze poświęcone jest drużynie piłkarskiej. Dziś, tj. w 2020 roku, to jedyna sekcja w klubie.

Z poniższych list jedyną osobą wciąż związaną z Granatem jest Zenon Zep, który po dojściu do siebie po wypadku nadal bywa na stadionie i pomaga w prowadzeniu klubu. Inny z niżej wymienionych, Kazimierz Krakowiak, wówczas piłkarz, jeszcze w 2019 roku prowadził jedną z młodzieżowych sekcji klubu

Oto zarząd sekcji piłkarskiej Granatu w 1968 roku:

Zenon Zep – kierownik, Stefan Szlezyngier – zastępca ds. szkoleniowych, Bolesław Duczyński – zastępca ds. organizacyjnych, Roman Grzesiak, Stefan Lisicki, Lech Duda, Stefan Kowalik, Czesław Adach, Waldemar Zaręba – kierownik pierwszej drużyny, Zdzisław Banaczkowski – kierownik drugiej drużyny, Marian Ignatowicz – kierownik pierwszej drużyny juniorów ligi okręgowej, Maciej Tomaszewski – kierownik drugiej drużyny ligi okręgowej juniorów, Czesław Ocias – kierownik drużyny trampkarzy, Kazimierz Opala – gospodarz, Jan Solarz – gospodarz sekcji.

Skład Granatu w 1968 roku:

Janusz Świercz, Ryszard Kosiarz, Szczepan Bogusz, Franciszek Czuba, Henryk Stokalski, Bogdan Pisarek, Tadeusz Madej, Waldemar Woliński, Kazimierz Krakowiak, Ryszard Sieczka, Jacek Miernik, Henryk Chołuj, Tadeusz Jarosz, Krzysztof Brzozowski, Władysław Piec – trener.

Zarząd ZKS Granat Skarżysko–Kamienna w 1968 roku:

Bolesław Religo – prezes, inż. Józef Cała – wiceprezes ds. organizacyjnych, inż. Ryszard Maras – wiceprezes ds. sportowych, Jan Turek – wiceprezes ds. finansowych, inż. Czesław Grzybek – sekretarz, Władysław Plandowski – skarbnik, Michał  Szkaranda – gospodarz, dyr. Stanisław Pomorski, sekr. RZ Jan Grygiel, sekr. KZ Krzysztof  Łapa, Zenon Kowalik – kronikarz, Jan Dulęba, Kazimierz Lewandowski, Władysław Pilch, Bolesław Sołkiewicz, Kazimierz Zdobylak, Mieczysław Filipowski – gospodarz obiektu i kierownik kancelarii, Zenon Zep – kierownik sekcji piłki nożnej, Mieczysław Zarzycki – kierownik sekcji kolarskiej, Zdzisław Bajson – kierownik sekcji lekkiej atletyki, Ksawery Waliszewski – kierownik sekcji zapaśniczej.

Pobierz broszurę:

http://proskarzysko.pl/wp-content/uploads/2024/05/granat-skarzysko-1968-40-lecie-broszura-001.pdf

Portal ProSkarżysko serdecznie dziękuje Włodzimierzowi Żmijewskiemu za udostępnienie broszury.