henryk czech nie zyje
Henryk Czech
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Nie żyje Henryk Czech. Zmarł w szpitalu w Skarżysku-Kamiennej. W czasie II wojny światowej był członkiem Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej. Potem przez resztę życia angażował się w działania kombatanckie, w życie lokalne, był m.in. radnym miejskim.

Henryk Czech zmarł 10 listopada 2019 roku w skarżyskim szpitalu w wieku 94 lat wskutek powikłań po przebytej operacji wstawienia endoprotezy.

– Miał łagodną śmierć, usnął właściwie. Wydawało się, że wyjdzie z choroby, ale organizm nie dał rady – powiedział Jacek Jeżyk, zięć Henryka Czecha.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Pogrzeb Henryka Czecha odbędzie się w piątek, 15 listopada 2019 roku, o godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Wileńskiej. Ostatniemu pożegnaniu towarzyszyć będzie asysta wojskowa. Henryk Czech spocznie na cmentarzu na Zachodnim.

„Był dobrym człowiekiem” – pożegnaliśmy Henryka Czecha „Śmigłego”

 

Mimo sędziwego wieku Henryk Czech angażował się w sprawy lokalne, dzieląc się wspomnieniami i wiedzą z młodszymi pokoleniami aż do dostatnich dni. Uczestniczył w uroczystościach patriotycznych i historycznych. Można go było zawsze spotkać podczas rocznic na Borze i Brzasku, a także na uroczystościach 3 Maja i 11 Listopada.

Henryk Czech, pseudonim „Śmigły”, urodził się 17 stycznia 1925 roku. Po wybuchu wojny wstąpił do Szarych Szeregów, a potem walczył w szeregach Armii Krajowej. Brał udział w rozbiciu więzieniu UB w Kielcach, akcji pod dowództwem Antoniego Hedy-Szarego. Po wojnie pracował w Zakładach Metalowych Mesko.

W latach 80 wstąpił do Solidarności, w 90. był miejskim radnym. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Duszpasterstwie Żołnierzy AK, organizował uroczystości rocznicowe na lokalnych mogiłach żołnierzy partyzantów. Wciąż aktywnie uczestniczy w wydarzeniach związanych z czasami wojennymi: obchodach rocznicowych, spotkaniach z młodzieżą.

Henryk Czech został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem Zwycięstwa. Został również laureatem nagrody Powiatowe Dęby przyznawanej przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.

W 2016 roku Henryk Czech otrzymał Honorowe Obywatelstwo Skarżyska-Kamiennej. Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej uzasadniała decyzję o przyznaniu honorowego obywatelstwa zaangażowaniem Henryka Czecha w sprawy Polski, szerzeniem postaw patriotycznych oraz wzmacnianiem solidarności społecznej i narodowej skarżyszczan.

Cześć Jego pamięci!

Pisaliśmy o Henryku Czechu:

Henryk Czech, najstarszy żyjący absolwent Szkoły Podstawowej nr 1, opowiada obecnym uczennicom o szkole i o sobie

 

 

Henryk Czech Honorowym Obywatelem Skarżyska

 

Akademia w 100. rocznicę urodzin generała Antoniego Hedy-Szarego: Dążył do tego, by Polska była Polską

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to