REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Historia Skarżyska nazwami ulic pisana” to tytuł gry miejskiej, na którą z okazji Dni Skarżyska 2019, zaprosiła skarżyska biblioteka publiczna.

Uczestnicy gry, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Technicznych, mieli za zadanie rozszyfrować stare, już nieobowiązujące, nazwy skarżyskich ulic. Zadania rozlokowane były w kilku miejscach miasta, zazwyczaj przy ulicach, które niegdyś nosiły inne nazwy.

Zadania były bardzo różnorodne, a uczestnicy dostawali różne wskazówki związane z dawnymi nazwami. Raz w sukurs przychodziła im poezja, innym razem pomagała znajomość alfabetu Morse’a.

Oto kilka przykładów ulic, które kiedyś miały inne nazwy:

  • Moniuszki – Pierackiego
  • 1 Maja – Iłżecka/Piłsudskiego
  • Niepodległości – Kolejowa/Stalina
  • 3 Maja – Świerczewskiego
  • Tysiąclecia – Trzech Wieszczów/Montwiłła

Z dwóch szkolnych zespołów, które zgłosiły się do gry, lepiej poradzili sobie uczniowie Mickiewicza i oni zostali zwycięzcami. Gratulacje i nagrody dostali od dyrektor biblioteki Iwony Kowaleskiej.

Podczas wręczenia nagród z miniwykładem dotyczącym procesu kształtowania się nazw ulic, zarówno teraz, jak i w przeszłości, wystąpiła Ewa Wiatr ze Społecznej Akademii Nauk będącej patronem gry.

Zespoły wystąpiły w składzie:

II Liceum Ogólnokształcące: Alicja Sitarz, Klaudia Matla, Patryk Dróżdż i Piotr Górowski, opiekun Renata Karpeta.
Zespół Szkół Technicznych: Bartosz Kaluga, Kamil Nowakowski, Jakub Pilipczuk, Mikołaj Wiatr, opiekun Beata Grzybowska.

Pomysłodawca gry i jej główny organizator, Piotr Salwa, dziękuje osobom, które pomogły w przygotowaniach: pracownikom Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Marcinowi Medyńskiemu z Polskiego Towarzystwa Historycznego, Andrzejowi Gellerowi, Agnieszce Brodniewicz, Ewie Wiatr oraz wolontariuszom, którzy obsługiwali punkty kontrolne: Urszuli Nowak-Czapelskiej, Januszowi Czapelskiemu, Janowi Tomaszewskiemu, Adamowi Bobkowi i Katarzynie Kowalskiej.