Dwa wydarzenia nawiązujące do industrialnego dziedzictwa Skarżyska-Kamiennej jednego dnia! Tego jeszcze nie było! Najpierw będzie kolejna odsłona spaceru historycznego, a potem Skarżyskie Święto Fabryk, które też nawiązuje do tej tematyki.
Skarżysko-Kamienna dumne było niegdyś z przemysłu. Fabryki i zakłady pracowały pełną parą. Dziś charakter naszego miasta jest już nieco inny. Po niektórych fabrykach nie zostało już śladu, a po innych już niewiele. W najbliższą niedzielę będziemy chodzić i szukać tych śladów. Najpierw chodzić dosłownie, ponieważ odbędzie się kolejna odsłona spaceru historycznego z cyklu „Chodźmy w miasto!”, a jeszcze tego samego dnia odbędzie się inne wydarzenie nawiązujące do przemysłowego charakteru naszego miasta – Skarżyskie Święto Fabryk.
Z tego wielkiego przemysłu – co nam zostało?
Najbliższa niedziela, 24 listopada 2024 roku, to ostatnia niedziela miesiąca, a to oznacza, że pora na kolejny spacer historyczny „Chodźmy w miasto!”. Ekipy Fundacji Wczoraj dla Jutra i skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego zabiorą nas w podróż w przemysłową historię Skarżyska. Spacer będzie nosił tytuł:
Co nam zostało z tego wielkiego przemysłu?
Miłośnicy Skarżyska i jego historii poznają więc ten aspekt dziejów naszego miasta. Dowiemy się, jakie fabryki działały, dlaczego u nas się ulokowały, kto nimi kierował, co w nich produkowano. Spacerowicze na pewno będą mieli sporo do dodania, ale też na pewno dowiedzą się wielu nowych rzeczy. Przemysłowa spuścizna Skarżyska to też fabryki, które zakończyły działalność dawno, dawno temu.
Przeczytaj również:
Najbliższy spacer będzie nietypowy. W roli przewodników, oprócz naszych historyków, wystąpią uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku. Młodzież z Erbla wzięła udział w „Warsztatach dla młodych przewodników miejskich”. Poznawali historię, uczyli się, jak o niej opowiadać i teraz pochwalą się swoimi nowo nabytymi umiejętnościami.
Spacer historyczny „Z tego wielkiego przemysłu – co nam zostało?” odbędzie się w niedzielę 24 listopada 2024 roku. Start o godz. 12.00 na Skwerze Kolejarzy przed kościołem NSJ przy ul. Niepodległości. Trasa poprowadzi potem na Kamienną, gdzie niegdyś biło przemysłowe serce Skarżyska, a finał będzie w okolicach dworca.
Przy okazji, warto poznać historię miejsca, gdzie się spotkamy. Skwer Kolejarzy też ma ciekawą historię.
11 listopada 1933 i 2011 – o skarżyskim pomniku, który odsłaniano dwa razy
Spacer potrwa, jak to zazwyczaj bywa, około dwóch godzin. Udział w nim jest bezpłatny.
Mecenasami spacerów historycznych „Chodźmy w miasto!” organizowanych przez Fundację Wczoraj dla Jutra i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej są:
Scarnet – dostawca internetu, telewizji i telefonii komórkowej oraz innych usług w Skarżysku-Kamiennej ⇒ https://scarnet.eu/
Agencja Wydawniczo-Poligraficzna PiS – drukarnia cyfrowa i offsetowa w Skarżysku-Kamiennej ⇒ https://www.pisawp.com.pl/
Dziękujemy!
Projekt „Warsztaty dla młodych przewodników miejskich” został zrealizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach programu „Świętokrzyskie dla Młodych!”.
Skarżyskie Święto Fabryk 2024
Po drodze spacerowicze miną klub muzyczny Semafor, gdzie już będą trwać przygotowania do drugiego wspomnianego wcześniej wydarzenia. Skarżyskie Święto Fabryk to wydarzenie, które, jak widać po nazwie, nawiązuje do „fabrycznego” dziedzictwa naszego miasta.
Na Skarżyskie Święto Fabryk składają się koncerty muzyczne, którym towarzyszą inne elementy kulturalne. W tym roku będziemy mogli usłyszeć dwóch wykonawców oraz posłuchać prelekcji o historii skarżyskiej kolei.
Na Skarżyskie Święto Fabryk 2024 zapraszaliśmy tutaj:
Skarżyskie Święto Fabryk 2024: Przemysłowa historia Skarżyska będzie opowiedziana słowem i dźwiękiem
I tym samym zapraszamy również na nie!