Wielkimi krokami zbliża się stulecie Mesko, firmy założonej w 1924 roku pod nazwą Państwowa Fabryka Amunicji. Choć początkowo nasze dzisiejsze Mesko było fabryką zbrojeniową, to z czasem asortyment produktów się rozszerzał, w tym także o tzw. produkcję cywilną. rynkowym hitem były między innymi artykuły gospodarstwa domowego.

Duży asortyment wyrobów, które opuszczały bramy najpierw dzisiejszego Mesko, przez mieszkańców zwanego po prostu „zakładami” był ogromny, więc i wpływa firmy na historię i losy mieszkańców, w szczególności pracowników, były ogromne.

Gama produktów Mesko była również ogromna. Były wśród nich też produkty codziennego użytku dla gospodarstw domowych, ale też wyposażenie stosowane w innych zakładach i rolnictwie.

Zapraszamy do przejrzenia slajdów, a tam znajdziecie skany materiałów marketingowych Predom-Mesko i opisy z nich. Jesteśmy pewni, że wielu z Was przypomną się dawne lata i praca z niektórymi z tych sprzętów. Materiały, które prezentujemy dzięki uprzejmości Anny Rynkar. Dziękujemy!

Zdjamey sobie sprawę, ze to nie tylko nie wszystkie popularne produty, jakie schodziły z taśm Mesko. Nie wykluczamy, że wkrótce pojawi się kolejna część artykułu. A może nawet więcej niż jedna?

A czy dziś nadal używacie sprzętu z Mesko?

Tu dowiesz się o początkach Mesko w Skarżysku:

Jak powstawała Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej, czyli dzisiejsze Mesko

Produkcja cywilna w fabryce zbrojeniowej

Kosiarki, krosna, oprawy uliczne czy maszyny liczące powstawały już wkrótce po wojnie. Produkty, które są nam najbliższe, czyli sprzęt AGD, wszedł do produkcji w 1972 roku, gdy powstał Zakład Wyrobów Rynkowych.

W jednej z ulotek firmowych Predom-Mesko czytamy:

Na przestrzeni ostatnich lat profil produkcji został poważnie rozszerzony i ukierunkowany perspektywicznie. Obecnie Zakłady Metalowe PREDOM-MESKO są największym w kraju producentem maszyn do liczenia i opraw oświetleniowych oraz jedynym wykonawcą maszyn dla przemysłu łożyskowego. Ponadto produkują maszyny włókiennicze, kosiarki konne i podwozia do przyczep kempingowych.

Najmłodszą dziedzinę produkcji stanowi zestaw zmechanizowane sprzętu gospodarstwa domowego. Produkcja wieloczynnościowych robotów kuchennych została zlokalizowana w nowoczesnym Zakładzie Wyrobów Rynkowych. Wiele wyrobów powstało w oparciu o własne wzory konstrukcyjne. Rozwijana jest również współpraca kooperacyjna z firmami zagranicznymi. Zakład korzysta także z zakupu licencji. Na tej z sodzie produkowane są np. roboty wieloczynnościowe, sokowirówki, niektóre typy maszyn do liczenia.

Zakłady Metalowe posiadają dobrze zorganizowane zaplecze techniczne pozwalające na prowadzenie wszystkich badań technicznych wyrobów wprowadzonych do produkcji i produkowanych. Wyroby Zakładów Metalowych PREDOM-MESKO odznaczają się śmiałymi, nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, nowoczesną sylwetką, wysoką precyzją. Są gwarancją niezawodności i dobrej funkcjonalności.

My dziś prezentujemy tylko niewielką część produktów Mesko. Część z nich na pewno jest dobrze Wam znana. Bartek, Jaga i Katarzyna były w wielu domach, a na pewną w niektórych jeszcze służą lub przynajmniej są gdzieś w szafie. Ich jakość uniwersalność i zaawansowanie na pewno nie ustępują wielu dzisiejszym produktom.

Mesko AGD i… jeszcze jedno Mesko

Po przemianach ustrojowych i idących za nimi zmianach w Mesko, doszło do wydzielenia spółki Mesko AGD, która działa do dziś. Obecnie jednak specjalizuje się w produkcji urządzeń raczej na potrzeby gastronomii, choć w ofercie znajdziemy choćby kolejne generacje robotów na licencji niemieckiej firmy Bauknecht.

Mesko, ale nie nasze
W sklepach możemy znaleźć wiele sprzętu gospodarstwa domowego marki Mesko. Jest to jednak firma niezwiązana z naszym skarżyskim Mesko. Właścicielem marki jest firma Adler Europe Group.

Niestety nie wiemy, jaka jest historia tej marki. Czy była inspirowana naszym Mesko? Czy o wyborze takiej nazwy zadecydowała renoma naszego Mesko?

Wentylator marki Mesko; fot: hitmed.pl

 

Wstecz

1. Maszyny biurowe

 

Takie sprzęty też wyjeżdżały w świat ze Skarżyska, służąc księgowym i innym zawodom.

 

Elektryczna maszyna do dodawania z zapisem typ 3101 wykonuje dwa podstawowe działania: dodawanie i odejmowanie. Możliwe jest również wykonywanie mnożenia metodą powtarzania. Dwukolorowy druk wyników na taśmie papierowej umożliwia łatwą kontrolę wykonywanych obliczeń. Wyniki obliczeń uzyskiwane są w postaci rzeczywistej dzięki licznikowi saldującemu.

Maszyna posiada urządzenia do drukowania sum pośrednich i sum końcowych, do drukowania liczb z wyłączeniem liczenia oraz do korygowania nastawień.

Elektryczna maszyna typ 3101 jest niezbędnym urządzeniem mechanizującym prace obliczeniowe w księgowości i statystyce oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przechowywania wyników.

 

Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 jest przeznaczona do wykonywania czterech podstawowych działań arytmetycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz do wykonywania składających się z nich działań złożonych. Może być wykorzystana do obliczeń księgowych, statystycznych itp.

Maszyna posiada dużą pojemność liczników. Dobrze rozbudowany układ blokujący zabezpiecza przed nieprawidłowym działaniem mechanizmu. Szczelna a jednocześnie estetyczna obudowa chroni maszynę przed zanieczyszczeniem. Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 jest wygodnym, praktycznym i niezawodnym urządzeniem biurowym.

Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 Predom-Mesko
Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 Predom-Mesko
Elektryczna maszyna do dodawania z zapisem typ 3201 Predom-Mesko
Elektryczna maszyna do dodawania z zapisem typ 3201 Predom-Mesko

 

Ręczna maszyna kalkulacyjna typ 3201 Predom-Mesko
Wstecz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here