Ptasia Karczma w Skarżysku. Pierwszy kaczkomat w mieście stanął nad zalewem Rejów

1557
Pierwsze kaczki już skorzystały z kaczkomatu
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Mamy pierwszy w Skarżysku kaczkomat. Urządzenie, które wydaje ziarno dla ptaków, znajduje się nad zalewem Rejów. Teraz można już dokarmiać ptactwo, nie szkodząc mu.

Automatów wszelkiej maści szybko przybywa w naszym otoczeniu. Z bankomatów korzystamy już od wielu lat. W ostatnich latach niemal na każdym kroku spotkamy paczkomaty. Dużo mamy też wokół automatów wydających jedzenie.

A teraz mamy też urządzenie, które wydaje jedzenie dla ptaków. Gdy udamy się na Rejów, na tzw. dzikiej plaży natkniemy się na kaczkomat. To urządzenie, które wydaje ziarno, czyli najlepsze jedzenie, jeśli chcemy podczas wizyty nad naszym malowniczym zalewem dokarmiać kaczki i inne ptaki.

Kaczkomat na Rejowie stanął z inicjatywy Stowarzyszenia Nasz Rejów. Grupa, która działa już od ponad roku, podejmuje rozmaite działania, które mają na celu nie tylko zadbanie o otoczenie zalewu, ale również propagowanie pozytywnych praktyk.

Zobacz również – w Skarżysku jest też kredomat:

Kredomat, czyli kolejny „mat” w Skarżysku

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

 

Chleb szkodzi ptakom!

Taką właśnie praktyką jest dokarmianie ptaków, ale odpowiednim rodzajem pokarmu. Niestety, wbrew temu, co powszechnie się sądzi, pieczywo nie jest dla nich dobre a wręcz szkodliwe. Nie tylko ma nieodpowiedni skład, ale może też zawierać nieodpowiednie składniki.

W tym roku media obiegła informacja o martwym łabędziu, który miał w żołądku kilka kilogramów niestrawionego pieczywa:

 

Kaczkomat już stoi nad zalewem Rejów

Aby zapobiec takim sytuacjom i jednocześnie edukować, Stowarzyszanie Nasz Rejów postanowiło postawić nad zalewem kaczkomat, o czym mówi Jacek Wierzchowski, prezes Stowarzyszenia Nasz Rejów

To dobrze, że społeczeństwo przejmuje się ptactwem z Rejowa, ale większość osób dokarmia je chlebem. To jest niekorzystne dla ptaków. Chleb zawiera między innymi za dużo białka i węglowodanów w porównaniu do naturalnego pokarmu ptaków. Chcąc temu zapobiec, postanowiliśmy podjąć działania. Udało się pozyskać sponsorów i kaczkomat już stoi.Jacek Wierzchowski, prezes Stowarzyszenia Nasz Rejów

Sponsorem, o którym mowa, jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Zarówno prezes MPWiK Łukasz Żuchowski, jak i członek zarządu przedsiębiorstwa Jan Maćkowiak zgodzili się, że to wartościowa inwestycja. W spotkaniu na Rejowie uczestniczył też zastępca prezydenta Skarżyska Krzysztof Myszka.

Kaczkomat – jak korzystać?

Kaczkomat nazwany Ptasią Karczmą stoi na tzw. dzikiej plaży, w pobliżu natrysków. Aby pobrać karmę, należy przygotować monetę 1 zł, ponieważ tyle kosztuje porcja karmu.

Instrukcja obsługi, która znajduje się też na urządzeniu, jest następująca:

  • Upewnij się, czy jest ziarno – w urządzeniu jest wizjer
  • Włóż monetę 1 zł (urządzenie przyjmuje tylko taki nominał)
  • Podstaw rękę pod dozownik
  • Przekręć pokrętło o 360 stopni w prawo

I już można karmić kaczki i inne ptaki.

Na urządzeniu jest też sporo ciekawych informacji. Również na temat tego, czym można karmić ptaki, a czym nie. Są tam też wymienione różne gatunki ptaków, jakie można spotkać na Rejowie.

Jak informują pozostali członkowie stowarzyszenia, Andrzej Staśkowiak i Artur Buńko, pieniądze z kaczkomatu będą wydawane na zakup kolejnych partii karmy, a także na utrzymanie urządzenia.

Stowarzyszenie Nasz Rejów nie wyklucza, że w przyszłości na Rejowie staną kolejne kaczkomaty. Dużo zależy od tego, czy ten pierwszy spotka się z pozytywnym zainteresowaniem odwiedzających nasz zalew.