REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Karolina Nowek, kandydatka na prezydenta Skarżyska, spotkała się z mieszkańcami miasta w Miejskim Centrum Kultury. Na zaproszenie odpowiedziało mnóstwo osób.

Zobacz wyniki wyborów samorządowych 2024 w Skarżysku i Powiecie Skarżyskim:

Wybory samorządowe 2024. Wyniki wyborów w Skarżysku i Powiecie Skarżyskim [AKTUALIZOWANE]

Karolina Nowek jako pierwsza z kandydatów na prezydenta Skarżyska w nadchodzących wyborach samorządowych zorganizowała otwarte spotkanie z mieszkańcami. Ci odpowiedzieli bardzo licznie i zapełnili patio MCK we wtorkowy wieczór, 7 lutego 2024 roku.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Uczestników spotkania przywitał prowadzący je Robert Dąbrowski, dziękując mieszkańcom za poświęcony czas i chęć poznania bliżej jedynej kobiety, jaka ubiega się o urząd prezydenta Skarżyska-Kamiennej w tegorocznych wyborach samorządowych.

Karolina Nowek: Wykorzystam doświadczenie i kompetencje

Karolina Nowek przyznała, że to jej pierwsze wystąpienie przed tak liczną publicznością. Zachęcona gromkimi brawami zaczęła je od przedstawienia się. Jak powiedziała, wykształcenie prawniczo-politologiczne, a doświadczenie zawodowe oparte na pracy w administracji publicznej, trzecim sektorze, czyli organizacjach pozarządowych, będzie sprzyjać w jej pracy na rzecz miasta. Ponadto prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie doradztwa administracyjno-prawnego oraz własną organizację pozarządową – Stowarzyszenie Od Nowa. Jak podkreśliła Karolina Nowek, działając we własnym stowarzyszeniu oraz wspierając inne podobne organizacje, pozyskała ponad 1 milion 400 tysięcy złotych, a dzięki tym środkom bezpośrednio skorzystało blisko dwa tysiące osób.

Dzięki tym środkom te osoby mogły korzystać z bezpłatnych usług prawnych, usług administracyjnych, pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Dzieci mogły korzystać z warsztatów psychoterapeutycznych i rozwijania swoich umiejętności psychospołecznych. Działam również w obszarze sportu, organizując wydarzenia o takim charakterze i wspomagając inne organizacje w ich organizowaniu. Wiele z moich działań kierowanych jest do kobiet, jak choćby w zakresie profilaktyki raka piersi, a także do osób starszych. Ostatnim naszym sukcesem jest utworzeniem Centrum Spotkań Międzypokoleniowych. We wszystkich moich działaniach najważniejszy jest dla mnie człowiekKarolina Nowek

Bliżej Karolinę Nowek, jak również jej działania i inicjatywy, można pozna,  czytając ten tekst:

Karolina Nowek: Działam dla Was

Karolina Nowek: Będę rozmawiać, słuchać i współpracować

Jak powiedziała Karolina Nowek, zaprosiła mieszkańców Skarżyska-Kamiennej na to spotkanie, aby nie tylko mówić o sobie, ale wsłuchać się w głos mieszkańców i dowiedzieć się, co ich zdaniem jest w naszym mieście dobre, a co złe i co warto, a nawet trzeba, zmienić.

W swoich działaniach staram się wybiegać w przyszłość, myśleć, co one dadzą za kilka lat wprzód. Chciałabym, żeby i Skarżysko było miastem, które się będzie rozwijać, i z którego będziemy dumni. Żeby za kilka lata można było powiedzieć, że jesteśmy miastem najlepiej zarządzanym w Polsce. Na ten moment jako miasto stoimy w miejscu, nie wykorzystujemy naszego położenia, nie wykorzystujemy możliwości pozyskiwania środków publicznych, dzięki którym moglibyśmy rozwijać się. Moje doświadczenie, udana współpraca z ludźmi z różnych środowisk to atuty, które będą sprzyjać w pracy na stanowisku prezydenta. Ja uważam, że to prezydent jest dla ludzi, a nie odwrotnie.Karolina Nowek

Resztę spotkania wypełniły pytania i rozmowy z uczestnikami. Pytań, a tym samym i poruszanych kwestii, było wiele i były też one bardzo różne. Wśród poruszanych tematów, co nie dziwi, bo przecież, jak wygląda nasze miasto, i co się w nim dzieje, każdy widzi, dominowały problemy, z jakimi skarżyszczanie się borykają. Poruszane więc były kwestie pozornie tak prozaiczne, jak czystość miasta, a konkretnie jej brak, a z drugiej strony mieszkańcy ubolewali choćby nad brakiem w naszym mieście uczelni wyższej. Poruszono też sprawę braku udogodnień dla osób niepełnosprawnych, stanu infrastruktury publicznej, jak choćby chodników.

Zarówno kandydatka, jak i uczestnicy zwracali uwagę na częsty brak współpracy pomiędzy władzami a innymi podmiotami w przypadkach, gdy obszary ich działania czy kompetencje zachodzą na siebie. Zdaniem Karoliny Nowek, kluczem do skutecznego zarządzania miastem jest współpraca różnych środowisk, poszczególnych szczebli samorządów, a także zaangażowanie ekspertów mających doradzać w prawidłowym rządzeniu miastem. Wszystko to powinno być zapoczątkowane wsłuchiwaniem się w potrzeby mieszkańców.

Za szczególnie istotną kandydatka uznała współpracę miasta z powiatem, a także podmiotami takimi jak rady osiedlowe, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, a także instytucjami i firmami istotnymi dla sytuacji miasta jak Mesko, PKP, PGE itp. Równie ważna jest, jej zdaniem, współpraca i wsparcie dla mniejszych przedsiębiorców. Wszystkie te podmioty mają wymierny wpływ na ogólną sytuację miasta, jego wizerunek, a także zadowolenie z życia mieszkańców.

Karolina Nowek zapowiedziała podjęcie działań mających na celu zoptymalizowanie wydatków budżetowych miasta, co ma być zapoczątkowane audytem sytuacji finansowej miasta. Za konieczną uznała też między innymi reaktywację straży miejskiej i wzmocnienie monitoringu w celu poprawy bezpieczeństwa i czystości w Skarżysku.

Jedyna w Skarżysku kobieta-kandydat obiecała, że będą kolejne takie spotkania, podczas których mieszkańcy poznają bliżej szczegóły jej programu wyborczego, a także będą mieli okazję poznać kandydatów na radnych z jej komitetu.

Wybory samorządowe 2024 w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. W przypadku wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta może okazać się, że będzie potrzebna druga tura i wtedy odbędzie się ona dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia 2024 roku.