Kawiarnia Literacka MCK: Wiersze, piosenki, opowiadania i limeryki na cześć 100-letniego Skarżyska

1139
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

100-lecie Skarżyska-Kamiennej było tematem spotkania w Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury. Nasze miasto zostało przedstawione za pomocą wierszy, limeryków, opowiadań, piosenek, a nawet fraszek.

Rok 2023 to czas obchodów setnej rocznicy otrzymania praw miejskich przez nasze Skarżysko. To też czas licznych wydarzeń, które mają upamiętnić 100-lecie.

Tym razem do obchodów 100-lecia Skarżyska-Kamiennej włączyli się nasi literaci skupieni w Grupie Literackiej Wiklina i wokół niej. W piątek, 20 października 2023 roku, zaprosili miłośników literatury i pokrewnych form sztuki do Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury.

Pani Poezja w Skarżysku-Kamiennej,
wyrosła z „Wikliny” i szumu Kamiennej.
W zielonościach i błękitach
Piękna Pani była skryta!
Poeta Staff – odkrył ją tu najpiękniej!
Elżbieta Jach
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Spotkania w Kawiarni Literackiej to zawsze duża dawka różnych form literackich przeplatanych piosenkami. I tym razem tak było, choć tym razem bohaterem tych utworów było nasze miasto.

Nasze miasto, czyli zarówno ono jako całość, jak i konkretne miejsca, a także ludzie. Nasi literaci opisywali słowami poszczególne osiedla, konkretne miejsca, mieszkańców, a także naszych gości. Wśród bohaterów był też nasza, niezaprzeczalnie piękna, przyroda.

Stary poeta w Skarżysku-Kamiennej,
kochał spacery nad brzegiem Kamiennej.
Pośród traw i wikliny
słuchał głosu dziewczyny…
…była to Poezja – najpewniej…
Elżbieta Jach

Najbardziej znanym literatem związanym ze Skarżyskiem był Leopold Staff i on również był wspomniany tego wieczora. Choć nie ma on już swojego pomnika przy Miejskim Centrum Kultury, to jego imię nosi ta instytucja, a w MCK już niedługo odbędzie się Ogólnopolski Turniej Recytatorski, również jego imienia. Będzie to już 50. edycja!

O Gałązkę Wikliny po raz pięćdziesiąty! Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. Leopolda Staffa w Skarżysku obchodzi piękny jubileusz 

Do literatów tradycyjnie dołączyli miłośnicy słowa śpiewanego. Wystąpili Sławomir Bogusiewicz oraz zespół Zdrowo Zakręceni.

Swoje utwory tego wieczoru zaprezentowali: Anna Zakrzewska, Ewa Michałowska-Walkiewicz, Danuta Skalska, Maria Wrzeszczewicz, Bożenna Kiełkiewicz, Donata Gibaszewska, Małgorzata Biela, Elżbieta Jach, Barbara Obara, Marian Frąk, Michał Kojara i Halina Osóbka-Wężyk. Barbara Obara pokazała też swoje obrazy.

Małolata z miejscowości Skarżysko,
uwielbiała muzykę disco.
Jeździła z fanami
za swoimi idolami…
…z miłości, oddałaby wszystko.
Elżbieta Jach

Grupa Literacka Wiklina, która organizuje Kawiarnię Literacką, sama będzie obchodzić już wkrótce jubileusz – w 2024 roku minie 35 lat od rozpoczęcia jej działalności.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to