Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W 2017 roku mija 80 lat, odkąd do Skarżyska przybyli franciszkanie. Z okazji rocznicy odbywa się szereg uroczystości. Jednymi z nich była inscenizacja o życiu św. Franciszka oraz msza dziękczynna za tak długą i owocną posługę zakonników w naszym mieście.

4 października to dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu. Tego właśnie dnia w klasztorku na Kamiennej parafianie i goście mogli poznać życiorys świętego i drogę, jaką przebył ku świętości pochodzący z bogatej rodziny młodzieniec.

Zebrani dokładnie poznali historię obecności ojców franciszkanów w Skarżysku – od momentu ich przybycia do Skarżyska tuż przed wojną, poprzez powojenne losy, erygowanie parafii, budowę obecnej świątyni, aż po chwilę obecną.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fragmentom filmu dokumentalnego i opowieści o historii parafii towarzyszyły pieśni w wykonaniu parafialnego chóru z akompaniamentem Leopolda Twardowskiego.

Po inscenizacji połączonej z lekcją historii, odbyła się msza dziękczynna, którą koncelebrował biskup Piotr Turzyński. Tuż przed jej rozpoczęciem ojciec Rafał Kołodziejski, gwardian klasztoru i proboszcz parafii, dziękował wszystkim, którzy tworzyli i nadal tworzą parafię – hierarchom kościelnym, obecnym i byłym braciom franciszkanom oraz parafianom i przyjaciołom parafii.

Franciszkanie przybyli do Skarżyska tuż przed II wojną światową. Mieszkańcy miasta i kościelni hierarchowie dostrzegali potrzebę wzniesienia nowej parafii w dynamicznie rozwijającym się i szybko zaludniającym mieście.

Za inicjatora sprowadzenia franciszkanów do Skarżyska uważany jest ks. Stanisław Koprowski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego, który zwrócił się do ówczesnego prowincjała o. Anzelma Kubita z prośbą o wysłanie Franciszkanów do Skarżyska na stałe.

Prośba została rozpatrzona pozytywnie i już w 1937 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę klasztoru. Rok później dokonano poświęcenia kaplicy, która otrzymała tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wkrótce po wybuchu wojny kaplicę i klasztor zamknięto – była to kara za współpracę zakonników z konspiracyjną organizacją Orzeł Biały. Kilku z nich poniosło śmierć z rąk okupanta.

Po wojnie franciszkanie wrócili do Skarżyska. W 1957 roku erygowano parafię p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Już wtedy starano się o budowę kościoła z prawdziwego zdarzenia. Po wielu latach zabiegań w 1984 roku budowę rozpoczęto, a zakończono ją w 1987 r. Prace wykończeniowe w budynku trwały jednak jeszcze przez dwadzieścia lat, do 2007 roku.

Ojciec Rafał Kołodziejski
Ojciec Rafał Kołodziejski jest obecnym gwardianem klasztoru i proboszczem parafii

Historia parafii oparta jest na tekście ze strony internetowej parafii.