REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Pod Prąd z Suchedniowa zaprosiło na czwartą już konferencję interdyscyplinarną. Tematem przewodnim będzie historia Suchedniowa i okolic, ale nie zabraknie też akcentu artystycznego w postaci wernisażu wystawy świętokrzyskich wycinanek.

IV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa w Suchedniowie nosi tytuł „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie – konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego”.

Znaczna część prelekcji poświęcona będzie historii Suchedniowa, ale będą też wykłady dotyczące historii regionu świętokrzyskiego.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Podczas konferencji odbędzie się wernisaż wystawy „Wycinanki znad Kamiennej” Lucyny Kozłowskiej, wycinankarki ze Skarżyska-Kamiennej.

Odbędzie się też promocja piątego numer wydawnictwa historycznego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”.

IV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa w Suchedniowie nosi tytuł „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie – konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego” odbędzie się w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” 19 września 2020 roku.

Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia co do liczby uczestników konferencja będzie też transmitowana na żywo.

 

Program IV Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie – konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego”

9.30–10.00 – Rejestracja uczestników

10.00–10.10 – Przywitanie prelegentów i gości

10.10–10.30 – Emil Włodarczyk, „Maksymilian Ożdżeński – twórca współczesnego Jędrowa”

10.30–10.50 – Prof. dr hab. Marek Pajek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), „Dzieje rodziny Warszawskich z Suchedniowa”

10.50–11.10 – dr Piotr Kardyś, (Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Skarżysku–Kamiennej), „Ostatnia droga. Przyczyny śmierci mieszkańców parafii Suchedniów w XIX wieku na wybranych przykładach”

11.10–11.30 – dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), „Skansen jako depozytariusz ludzi, miejsc i czasów”

11.30–12.00 – Dyskusja

12:00–12.30 – Przerwa kawowa

12.30–13:00 – „Wycinanki znad Kamiennej” – wernisaż wystawy artystki ludowej Lucyny Kozłowskiej

13.00–13:30 – Promocja piątego numeru cyklu wydawniczego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”

13.30–13.50 – mgr Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc), „Architekt i jego dzieło w lokalnej przestrzeni publicznej. Województwo Kieleckie w II RP”

13.50–14.10 – dr Edyta Majcher–Ociesa, Oliwia Sideł (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach), „Losy chłopskiej rodziny Szczerków z Gniewiec na emigracji we Francji (1927 – 1932)”

14.10–14.30 – mgr Łukasz Guldon (Archiwum Państwowe w Kielcach),”Z Aleksandrii do Tobruku – droga do wolności we wspomnieniach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach”

14.30–14.50 – dr Michał Zawisza (Instytut Pamięci Narodowej– delegatura w Kielcach),”Wpływ II wojny światowej oraz powojennej industrializacji na skład środowiska robotniczego na Kielecczyźnie”

14.50 – 15.20 – Dyskusja

15.20 – 15.30 – Podsumowanie i zamknięcie konferencji