REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Pod Prąd z Suchedniowa zaprosiło na czwartą już konferencję interdyscyplinarną. Tematem przewodnim będzie historia Suchedniowa i okolic, ale nie zabraknie też akcentu artystycznego w postaci wernisażu wystawy świętokrzyskich wycinanek.

IV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa w Suchedniowie nosi tytuł „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie – konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego”.

Znaczna część prelekcji poświęcona będzie historii Suchedniowa, ale będą też wykłady dotyczące historii regionu świętokrzyskiego.

Podczas konferencji odbędzie się wernisaż wystawy „Wycinanki znad Kamiennej” Lucyny Kozłowskiej, wycinankarki ze Skarżyska-Kamiennej.

Odbędzie się też promocja piątego numer wydawnictwa historycznego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”.

IV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa w Suchedniowie nosi tytuł „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie – konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego” odbędzie się w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” 19 września 2020 roku.

Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia co do liczby uczestników konferencja będzie też transmitowana na żywo.

 

Program IV Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie – konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego”

9.30–10.00 – Rejestracja uczestników

10.00–10.10 – Przywitanie prelegentów i gości

10.10–10.30 – Emil Włodarczyk, „Maksymilian Ożdżeński – twórca współczesnego Jędrowa”

10.30–10.50 – Prof. dr hab. Marek Pajek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), „Dzieje rodziny Warszawskich z Suchedniowa”

10.50–11.10 – dr Piotr Kardyś, (Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Skarżysku–Kamiennej), „Ostatnia droga. Przyczyny śmierci mieszkańców parafii Suchedniów w XIX wieku na wybranych przykładach”

11.10–11.30 – dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), „Skansen jako depozytariusz ludzi, miejsc i czasów”

11.30–12.00 – Dyskusja

12:00–12.30 – Przerwa kawowa

12.30–13:00 – „Wycinanki znad Kamiennej” – wernisaż wystawy artystki ludowej Lucyny Kozłowskiej

13.00–13:30 – Promocja piątego numeru cyklu wydawniczego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”

13.30–13.50 – mgr Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc), „Architekt i jego dzieło w lokalnej przestrzeni publicznej. Województwo Kieleckie w II RP”

13.50–14.10 – dr Edyta Majcher–Ociesa, Oliwia Sideł (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach), „Losy chłopskiej rodziny Szczerków z Gniewiec na emigracji we Francji (1927 – 1932)”

14.10–14.30 – mgr Łukasz Guldon (Archiwum Państwowe w Kielcach),”Z Aleksandrii do Tobruku – droga do wolności we wspomnieniach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach”

14.30–14.50 – dr Michał Zawisza (Instytut Pamięci Narodowej– delegatura w Kielcach),”Wpływ II wojny światowej oraz powojennej industrializacji na skład środowiska robotniczego na Kielecczyźnie”

14.50 – 15.20 – Dyskusja

15.20 – 15.30 – Podsumowanie i zamknięcie konferencji