Akcja Kup Pan szczotkę - II Liceum Ogólnokształcące
Wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego będą zbierać szczoteczki do zębów dla dzieci z Kamerunu
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Czasem ciężko uwierzyć, że na coś, co dla nas jest codzienną i banalną czynnością, inni wyczekują nawet przez całe lata. Weźmy na przykład zwyczajne mycie zębów. Dla dzieci mieszkających w afrykańskim Kamerunie szczotkowanie zębów to prawie jak święto. Gdy dostają własną szczoteczkę i pastę wybucha wśród nich prawdziwa radość.

Zbiórka już się odbyła. Kliknij i zobacz relację

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Dlatego wolontariusze z II LO im. Adama Mickiewicza wspierają ogólnopolską zbiórkę szczoteczek do zębów dla dzieci w Afryce. Akcję prowadzi Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Kamerun to kraj pełen sprzeczności: ogromne ubóstwo, brak prądu, wody, niedożywienie, brak perspektyw i możliwości rozwoju, a z drugiej strony uśmiechnięci ludzie, serdeczność, szacunek, wdzięczność okazywana na każdym kroku. W biedniejszych rejonach Kameruńczycy utrzymują się z tego, co sami wyhodują na przydomowych poletkach. Czasem uda im się to sprzedać i w ten sposób zarabiają kilka groszy. Więcej już nie mają.

Bieda i choroby są ich największym utrapieniem. W miejscowości Abong-Mbang istnieje polski gabinet stomatologiczny. Dentysta – wolontariusz Fundacji – jest jedynym stomatologiem w promieniu 200 (!) km. Bywa, że ludzie kilka miesięcy cierpią z powodu bólu zęba (w dżungli nie można kupić ibuprofenu w kiosku za rogiem jak u nas). Pacjenci często przemierzają dziesiątki kilometrów, żeby przyjechać na wizytę.

Jak to mówią – lepiej zapobiegać niż leczyć (zwłaszcza wyrywając zęby, bo już nic innego nie pomoże). Dla nas zakup szczoteczki nie jest problemem. Dla afrykańskich rodzin to wielka szansa na lepsze i zdrowsze życie.

Zbiórka szczoteczek do zębów prowadzona przez wolontariuszy II LO odbędzie się w sobotę 22 października w godzinach 10.00 – 16.00 w następujących sklepach:

  • Rossmann, ul. Piłsudskiego 36
  • Kaufland, ul. Metalowców 1
  • Market Robert, ul. 1 Maja 49

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w zbiórkę i dziękujemy za okazane dzieciom serce.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to