REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Wystawą „W świetle nocy, w blasku dnia”, czyli prezentacją lamp naftowych z kolekcji skarżyszczanki Agnieszki Brodniewicz zainicjowano nowy cykl wystaw w skarżyskim muzeum pn. „Skarżyskie kolekcje”.

Lampy nocne, buduarowe, stołowe, romantyczne, lampki na olejki eteryczne – m.in. takie rodzaje lamp można od środy oglądać w Muzeum im. Orła Białego. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Agnieszki Brodniewicz, skarżyszczanki, która w lampach zadurzyła się już w dzieciństwie.

Agnieszka Brodniewicz kolekcjonuje lampy naftowe i wszystko, co z nimi związane, w tym jakże cenną wiedzę, od ośmiu lat, choć zaczątki tej pasji sięgają wczesnego dzieciństwa. Lamp ma w domu już ok. 60, ale to nie o ich liczbę jej chodzi. – Mój nadrzędny cel to przywracać stare lampy do życia i ocalić je do zapomnienia. Bardziej niż ich liczba, interesuje mnie renowacja, modyfikacja. To jest właśnie fajne, widzieć jak lampa wyglądała przed naprawą, a jak po – wyjaśnia.

Agnieszka Brodniewicz
Agnieszka Brodniewicz
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jak dodaje, lamp szuka na rozmaitych aukcjach, gdzie natrafić można na prawdziwe perełki. Poza samymi lampami, Agnieszka Brodniewicz zdobywa wiedzę i cenne doświadczenia, którymi dzieli się na Facebooku, na jedynym w Polsce forum dotyczącym lamp naftowych. Jej największym marzeniem jest… mieć gdzie trzymać lampy. A jest to już trudne zadanie, bo kolekcja już jest duża i stale rośnie.

Na wystawie można obejrzeć nie tylko piękne lampy różnych typów, ale też dowiedzieć się o historii tego przedmiotu, a także poznać zasadę ich działania.

Wystawa lamp naftowych Agnieszki Brodniewicz jest pierwszą z nowego cyklu wystaw, jakie proponuje skarżyskie muzeum. „Skarżyskie kolekcje”, bo tak się ów cykl nazywa, ma na celu pokazać pasjonatów i ich kolekcje. Następna w kolejce do prezentacji jest kolekcja widokówek ze zbiorów Marcina Medyńskiego.

Muzeum zaprasza chętnych chcących pokazać swoje zbiory. – Mogą to być różne rzeczy – modele, pudełka od zapałek, etykiety piwne i inne. Nawet bardzo prozaiczne przedmioty, niekoniecznie o dużej wartości historycznej – mówi Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor muzeum.

Wystawa „W świetle nocy, w blasku dnia” Agnieszki Brodniewicz będzie czynna do 6 maja br. w godzinach otwarcia muzeum.

Agnieszka Brodniewicz
Agnieszka Brodniewicz

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to