REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Wernisaż wystawy „Baśnie i legendy ziemi świętokrzyskiej” połączony ze spotkaniem autorskim odbył się w bibliotece publicznej w Skarżysku-Kamiennej. Gośćmi byli Zenon Gierała oraz Lucyna i Andrzej Kozłowscy.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku-Kamiennej zaprasza od dziś na wystawę pt. „Baśnie i legendy ziemi świętokrzyskiej”. Na wystawie można nie tylko przeczytać legendy i dowiedzieć się więcej o nich. Są na niej również wycinanki oraz rzeźby. Te pierwsze wykonała Lucyna Kozłowska, a te drugie – jej mąż Andrzej Kozłowski, czyli skarżyscy artyści.

O legendach natomiast mówił Zenon Gierała, regionalista, autor wielu książek z legendami, baśniami i podaniami. Wśród nich są legendy i podania świętokrzyskie, radomskie, a także… cygańskie. Pisarz miał ze sobą kilka książkę, które napisał, w tym „Baśnie i legendy ziemi świętokrzyskiej”, „Baśnie i legendy ziemi radomskiej” oraz „Zamki i klasztory w legendach i baśniach polskich”.

Zenon Gierała
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Pisarz dobrze poznał polskich Romów, w tym mieszkających w Kielcach, a ci nie tylko opowiadali mu o sobie, ale też nauczyli go wróżyć. Próbkę tych umiejętności poznali dyrektorka biblioteki Iwona Kowaleska oraz uczniowie. W spotkaniu uczestniczyli bowiem uczniowie dwóch skarżyskich podstawówek – SP 7 i SP 8.

Lucyna Kozłowska
Lucyna Kozłowska

Zenon Gierała nie tylko nawiązywał do przeszłości i przyszłości, ale też mówił o zaletach czytania. Przekonywał uczniów, że wiedza przyswajana przez czytanie lepiej się utrwala w pamięci. Zachęcał również do samodzielnej nauki.

Nasi artyści, Lucyna Kozłowska i Andrzej Kozłowscy, opowiadali, jak powstają ich dzieła. Młodzież z zaciekawieniem pytała, jak długo trwa proces rzeźbienia i wycinania. Okazało się, że największa z rzeźb wystawy powstawała aż rok.

Andrzej Kozłowski rzeźbiarz
Andrzej Kozłowski

O wystawie opowiadały z kolei jej autorki Justyna Ogrodowicz i Anna Czajkowska.

Wystawę „Baśnie i legendy ziemi świętokrzyskiej” można oglądać w filii biblioteki przy ulicy Towarowej w Skarżysku-Kamiennej do 16 grudnia 2022 roku.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to