Lekcja Śpiewania 1/101 to wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które w dniu Narodowego Święta Niepodległości zaprosiły wspólnie biblioteka publiczna i szkoła muzyczna. Było bardzo nastrojowo i wzniośle.
Organizatorzy Lekcji Śpiewania 1/101, czyli Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Państwowa Szkołą Muzyczna, przygotowali dla uczestników kilkanaście znanych większości piosenek patriotycznych. Dla ułatwienia każdy otrzymał śpiewnik ze słowami.
Uczestnicy dopisali i spotkanie było bardzo uroczyste. Śpiewali dorośli i dzieci – rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnuczkami.
W sali koncertowej szkoły muzycznej wybrzmiały m.in.:
- Warszawianka
- Pierwsza kadrowa
- Rozkwitały pąki białych róż
- Przybyli ułani
- Hej, chłopcy, bagnet na broń
- Czerwone maki
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego wykonania Mazurka Dąbrowskiego.
Koncert poprowadziła dyrektor PSM Ewa Krakowiak, a historię, które kryły się za każdą z pieśni, przedstawiała nauczyciel szkoły Justyna Woś.
Uczestnikom akompaniowali: Monika Walczak – fortepian, Maria Walczak – skrzypce, Włodzimierz Sojka – gitara i Krzysztof Wrześniewski – akordeon.
Pomysł zorganizowania Lekcji Śpiewania 1/101 narodził się z inspiracji krakowskimi lekcjami śpiewania piosenek patriotycznych, które od 2002 r. organizuje pod Sukiennicami dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, lansujący hasło, że „patriotyzm nie musi być cierpieniem”. Głównym wykonawcą na tych koncertach jest zawsze publiczność, którą liczy się w tysiącach, a śpiewakami prowadzącymi są nie tylko muzycy, ale ludzie z różnych środowisk: politycy, zakonnicy, bezdomni czy turyści z egzotycznych krajów.
Wyjaśnienie nazwy „1/101”:
- 1 – bo jest to pierwszy taki koncert, który organizują wspólnie obie instytucje
- 101 – bo to 101. rocznica odzyskania niepodległości, którą będziemy świętować w tym roku.
Organizatorzy już zapowiedzieli dalszy ciąg i zaprosili publiczność na kolejną Lekcję Śpiewania za rok.
Oficjalne uroczystości z okazji odzyskania niepodległości odbyły się na osiedlu Zachodnie: