REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Sukces akcji charytatywnej Szlachetna Paczka zależy od wielu czynników, ale w największej mierze od zaangażowania wielu osób. Aby rodzinom znajdującym się w potrzebie można było pomóc skuteczne, niezbędna jest między innymi praca wielu wolontariuszy. I oni są właśnie pilnie poszukiwani.

 

SuperW – tak właśnie nazywani są wolontariusze Szlachetnej Paczki. W całej Polsce są ich tysiące. W Skarżysku również są potrzebni. Podobnie jak w zeszłym roku, do pomocy potrzeba około 24 osób.

Jak informuje Anna Szymankiewicz, lider rejonu Szlachetnej Paczki, mnie więcej połowa miejsc jest już obsadzona, ale nadal potrzebnych jest kilkanaście osób.

Szlachetna Paczka 2016 - finał - Skarżysko
Skarżyscy wolontariusze – 2016 r.

SuperW będą pomagać w rozmaity sposób, ale ich głównym zadaniem będzie kontakt pomiędzy potrzebującymi i darczyńcami a liderami. Jak mówi Anna Szymankiewicz, praca SuperW nie jest łatwa, ale daje mnóstwo satysfakcji. Przekonują zresztą o tym wypowiedzi wolontariuszy z poprzedniego finału Szlachetnej Paczki w Skarżysku.

Osoby chętne zostać SuperW mogą zgłaszać się przez stronę internetową http://lubieludzi.pl/. Wolontariuszami mogą zostać tylko osoby pełnoletnie. Osoby poniżej 18. roku życia mogą być wolontariuszami wspomagającymi.

W 2016 roku w Skarżysku i okolicy pomoc trafiła do ponad 50 rodzin. Otrzymały one różne rzeczy, od żywności i środków czystości, poprzez odzież i przedmioty codziennego użytku, po sprzęt AGD.

Zachęcamy do zaangażowania!

O co chodzi w Szlachetnej Paczce?

Wśród ambasadorów Szlachetnej Paczki są znani sportowcy, m.in. Maja Włoszczowska (fot. Agnieszka Ożga-Woźnica)

Szlachetna Paczka to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli sobie radzić w życiu. Od 16 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze Paczki. Jednak w Paczce to nie rzeczy są najważniejsze. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: „Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy”. Dlatego mówimy, że Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których docieramy.

Komu pomaga Szlachetna Paczka?

Ambasadorem Szlachetnej Paczki jest również Maciej Szczęsny, bramkarz reprezentacji Polski (fot. Agnieszka Ożga-Woźnica)

Szlachetna Paczka dociera do osób żyjących w niezawinionej biedzie, czyli takich, które z niezależnych od siebie przyczyn, znalazły się w trudnej sytuacji. Do projektu włączane są głównie osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne i te dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice oraz ci, których spotkało nieszczęście. Oprócz kryterium finansowego, kluczowe znaczenie ma postawa rodziny. Paczka pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc i charakteryzują się postawą proaktywną. To ludzie, którzy nie dopominają się pomocy, nie krzyczą, że coś im się należy, tylko sami próbują poprawić swój los.

Kiedy powstał projekt Szlachetna Paczka?

Szlachetna Paczka po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku przez studentów z duszpasterstwa kierowanego przez ks. Jacka Wiosnę Stryczka. W pierwszej edycji dotarła do 30 rodzin.

Ilu rodzinom w potrzebie pomogła Szlachetna Paczka?

W ciągu 16 lat, Szlachetna Paczka dotarła łącznie do blisko 140 000 rodzin. W 2016 roku w całej Polsce pomoc otrzymało prawie 19 tysięcy rodzin, a wartość paczek wyniosła ponad 47 milionów złotych.

Szlachetna Paczka