REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Z elewacji Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odpadają kamienne płyty, którymi jest wyłożona. Ostatnia z takich płyt spadła już na ciąg pieszy – podjazd dla osób niepełnosprawnych i wózków.

Miejskie Centrum Kultury to gmach imponujących rozmiarów. Bogata jest również historia tego miejsca. Budynek MCK oficjalnie otwarto już ponad pół wieku temu, bo w 1964 roku, musi się siłą rzeczy pochwalić się bogatą historią.

Remont niedokończony

Niestety, tyle lat od jego postawienia powoduje też, że znaczna jego część jest w złym stanie. Część, ponieważ w latach 2010–13 przeprowadzono remont części obiektu. Części, ponieważ na całość zabrakło pieniędzy. Zabrakło ich niestety właśnie na elewację.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wyremontowano tylko jedną ścianę, od strony Placu Staffa. Pozostałe ściany systematycznie niszczeją i odpadają nich płyty, którymi są wyłożone. Inne, jak nadokienniki i parapety, elementy się kruszą ze starości.

W minionym tygodniu, w nocy z czwartku na piątek, odpadła kolejna płyta z frontowej ściany. Szczęściem w nieszczęściu było właśnie to, że w nocy, a nie w dzień. Fragment płyty spadł bowiem na barierkę podjazdu dla osób poruszających się na wózkach czy osób z dziećmi w wózkach. Barierka została znacznie wgięta.

Uszkodzona barierka podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy MCK

Ekipa MCK szybko zagrodziła teren taśmą, aby przechodnie nie wchodzili pod ściany MCK

Zaskakując decyzja inspektora – zagrożenia nie ma!

Dziś teren już zagrodzony nie jest, ponieważ wezwany przez dyrektorkę MCK Grażynę Majewską inspektor budowlany stwierdził, że zagrożenia już nie ma i nie ma podstaw do wyłączenia z użytku obszaru pod ścianami budynku.

Jak informuje Grażyna Majewska, pod koniec maja przypada okresowy przegląd techniczny budynku i zostanie on przyspieszony, aby wcześniej dokonać analizy technicznej również elewacji budynku.

Naprawy możliwe. Duży remont nie

O uszkodzeniu wiedzą już władze miasta. Jeśli ekspertyza wykaże potrzebę wykonania remontu, taki ma być zrobiony, jak zapewnia Izabela Szwagierek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej.

Niestety, na razie nie ma planów dokończenia remontu całego budynku. W stanie niezmienionym od początków istnienia MCK, oprócz trzech ścian zewnętrznych, są między innym niektóre sale oraz korytarze. W sumie ok. 1/3 budynku.

W czasie remontu w latach 2010–13 zrobiono elewację ściany od Placu Staffa

Swoją drogą, część prac wykonanych w czasie remontu przed kilkunastu laty już wymaga poprawy. Najwięcej problemów sprawia woda, która zalewa salę patio czy garaż pod sceną letnią. Woda uszkadza również tę scenę, która razi w oczy pozbawioną już okładziny frontową ścianą.

Od czasu ww. remontu odnowiono za to salę kawiarnianą. Zrobiła to własnym sumptem ekipa MCK w czasie pandemii.

Kawiarnia Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku po remoncie. Zrobili go pracownicy

 

Poniżej zdjęcia z piątku 5 maja 2023 roku, gdy teren tymczasowo zagrodzono taśmą:

 

Tutaj galeria licznych uszkodzeń elewacji MCK w Skarżysku:

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to