Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Z elewacji Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odpadają kamienne płyty, którymi jest wyłożona. Ostatnia z takich płyt spadła już na ciąg pieszy – podjazd dla osób niepełnosprawnych i wózków.

Miejskie Centrum Kultury to gmach imponujących rozmiarów. Bogata jest również historia tego miejsca. Budynek MCK oficjalnie otwarto już ponad pół wieku temu, bo w 1964 roku, musi się siłą rzeczy pochwalić się bogatą historią.

Remont niedokończony

Niestety, tyle lat od jego postawienia powoduje też, że znaczna jego część jest w złym stanie. Część, ponieważ w latach 2010–13 przeprowadzono remont części obiektu. Części, ponieważ na całość zabrakło pieniędzy. Zabrakło ich niestety właśnie na elewację.

OGŁOSZENIA

Wyremontowano tylko jedną ścianę, od strony Placu Staffa. Pozostałe ściany systematycznie niszczeją i odpadają nich płyty, którymi są wyłożone. Inne, jak nadokienniki i parapety, elementy się kruszą ze starości.

W minionym tygodniu, w nocy z czwartku na piątek, odpadła kolejna płyta z frontowej ściany. Szczęściem w nieszczęściu było właśnie to, że w nocy, a nie w dzień. Fragment płyty spadł bowiem na barierkę podjazdu dla osób poruszających się na wózkach czy osób z dziećmi w wózkach. Barierka została znacznie wgięta.

Uszkodzona barierka podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy MCK

Ekipa MCK szybko zagrodziła teren taśmą, aby przechodnie nie wchodzili pod ściany MCK

Zaskakując decyzja inspektora – zagrożenia nie ma!

Dziś teren już zagrodzony nie jest, ponieważ wezwany przez dyrektorkę MCK Grażynę Majewską inspektor budowlany stwierdził, że zagrożenia już nie ma i nie ma podstaw do wyłączenia z użytku obszaru pod ścianami budynku.

Jak informuje Grażyna Majewska, pod koniec maja przypada okresowy przegląd techniczny budynku i zostanie on przyspieszony, aby wcześniej dokonać analizy technicznej również elewacji budynku.

Naprawy możliwe. Duży remont nie

O uszkodzeniu wiedzą już władze miasta. Jeśli ekspertyza wykaże potrzebę wykonania remontu, taki ma być zrobiony, jak zapewnia Izabela Szwagierek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej.

Niestety, na razie nie ma planów dokończenia remontu całego budynku. W stanie niezmienionym od początków istnienia MCK, oprócz trzech ścian zewnętrznych, są między innym niektóre sale oraz korytarze. W sumie ok. 1/3 budynku.

W czasie remontu w latach 2010–13 zrobiono elewację ściany od Placu Staffa

Swoją drogą, część prac wykonanych w czasie remontu przed kilkunastu laty już wymaga poprawy. Najwięcej problemów sprawia woda, która zalewa salę patio czy garaż pod sceną letnią. Woda uszkadza również tę scenę, która razi w oczy pozbawioną już okładziny frontową ścianą.

Od czasu ww. remontu odnowiono za to salę kawiarnianą. Zrobiła to własnym sumptem ekipa MCK w czasie pandemii.

Kawiarnia Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku po remoncie. Zrobili go pracownicy

 

Poniżej zdjęcia z piątku 5 maja 2023 roku, gdy teren tymczasowo zagrodzono taśmą:

 

Tutaj galeria licznych uszkodzeń elewacji MCK w Skarżysku:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here