Festiwal „Muzyka w Opactwie”: Cystersi zapraszają na Bacha. Wystąpi skarżyski flecista Łukasz Długosz

1596
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Bach u Cystersów 2016” to szósta edycja festiwalu. Muzykę Johanna Christiana Bacha usłyszymy dwukrotnie: 24 września i 1 października.

W pierwszym z koncertów wystąpi urodzony w Skarżysku Łukasz Długosz, obecnie światowej już sławy flecista.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Sobota, 24 września 2016, godz. 20.00

Utwory na flet (dwa flety) i basso continuo (klawesyn) powstały najprawdopodobniej w latach od 1720 do 1741 r. Choć większość autografów kompozycji tego okresu zaginęła, uważa się, że ich geneza związana jest z działalnością Bacha w Collegium Musicum.

Sonata Musical Offering (niemiecki tytuł: Musikalisches Opfer lub Das Musikalische Opfer) BWV 1079 jest zbiorem kanonów, fug oraz drobnych utworów, opartych na jednym temacie muzycznym. Powstanie dzieła wiąże się z wizytą Bacha na dworze Fryderyka II w Poczdamie w maju 1747 roku, kiedy to znany z biegłości w improwizacji kompozytor otrzymał od monarchy temat muzyczny, na którym zaimprowizować miał fugę trzy-, a potem sześcio- głosową. Dwa miesiące po spotkaniu, Bach opublikował zbiór utworów opartych na Thema Regium („Temacie Króla”). Dzieło znane obecnie jako Musical Offering.

Utwory na flet i klawesyn
Trio Sonata G Dur na 2 flety i b.c.  BWV 1039
Suita c-moll na flet i b.c. BWV 997

Sonata Es-dur na flet b.c. BWV 1031
Trio Sonata Musical Offering na 2  flety i b.c. BWV 1079
Łukasz Długosz (flet)
Agata Kielar-Długosz  (flet)
Marek Toporowski (klawesyn)

Sobota, 1 października 2016 r., godz. 20.00

Można to zagrać jednocześnie na trzy, cztery różne, kompletnie niezależne sposoby, bo Bach też tak komponował. I można przy okazji zrobić to funkowo i… jak trzeba
– Miles Davis

Inspiracje jazzowe:
Bogdan Hołownia (fortepiano)
Günter Wehinger (flet)
Wojciech Pulcyn (kontrabas)

Opactwo Wąchockie, to cudowne i nastrojowe zacisze o niepowtarzalnej architekturze. Jego położenie z dala od wielkich centrów kultury sprawia, że wzorem wielkich letnich festiwali muzycznych Europy miejsce to stanowi wymarzoną siedzibę Festiwalu. Chcemy wypełnić mury Opactwa muzyką najwyższych lotów w wykonaniu artystów o światowej renomie. Naszą ambicja jest, aby wydarzenia te dały lokalnej i szerokiej społeczności możliwość poznania muzycznego dziedzictwa Europy, a także stały się wizytówką kulturalną Opactwa, jak i jednym z czołowych elementów promocji regionu i Polski w Europie. Wierzymy, że, dbałość o wysoki poziom artystyczny i spójność programową zapewnią Festiwalowi z czasem stałe miejsce pośród renomowanych festiwali w Europie i na stałe wpiszą go w kalendarz znaczących wydarzeń kulturalnych Polski i Europy. Począwszy od 2013 roku edycje festiwalu są poświęcone wyłącznie muzyce Johanna Sebastiana Bacha.
– organizatorzy

Bach u Cystersów 2016 - Wąchock