Narodowe Święto Niepodległości 2022 było w Skarżysku-Kamiennej celebrowane na wiele sposobów. Tyle wydarzeń z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jeszcze w naszym mieście chyba nie było.
W 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Jak co roku rocznica ta jest uroczyście obchodzona, ale tym razem wydarzeń przypominających nam o tym ważnym dla Polski czasie było w Skarżysku więcej niż zwykle.
Doniosły nastrój wydarzeń z 1918 roku można było poczuć już w przeddzień święta 11 Listopada. Wtedy w Państwowej Szkole Muzycznej odbyła się Lekcja Śpiewania 2/104.
Relacja z Lekcji Śpiewania 2/104 znajduje się tutaj:
W Narodowe Święto Niepodległości odbyło się kilka wydarzeń upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości. Część z nich to już stałe pozycje w kalendarzu na ten dzień, ale było też kilka odbywających się po raz pierwszy. I to bardzo ciekawych.
Jak co roku wydarzenia prowadzące do uzyskania przez Polskę niepodległości wspominane były na osiedlu Zachodnie. Najpierw odbyła się tam msza w intencji Ojczyzny, a potem uczestnicy udali się pod pomnik „Bojownikom o niepodległość”, gdzie były występy artystyczne i złożenie wiązanek.
I tego dnia słychać było patriotyczne pieśni. Wykonał je dla skarżyszczan Reprezentacyjny Artystyczny Zespół Wojska Polskiego, który wystąpił w Miejskim Centrum Kultury.
W dzień Narodowego Święta Niepodległości zaprosiło do siebie Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Tego dnia był wstęp wolny, a do tego czekało sporo dodatkowych atrakcji. Z tej okazji skorzystało wielu odwiedzających – nie tylko ze Skarżyska, o czym można było się przekonać po rejestracjach aut wypełniających niemal wszystkie wolne miejsca parkingowe w okolicy muzeum.
Goście tego dnia mieli do dyspozycji całą ekspozycję, w tym kończącą się już wystawę o orderach, na wejściu czekał na nich kotylion w narodowych barwach, a potem poczęstunek bigosem. W międzyczasie mogli na własne uszy przekonać się, jak głośny jest armatni wystrzał. Jak to często w muzeum bywa, były też przejażdżki na koniu.
Sporo osób ustawiło się w kolejce do wejścia na Odważnego, czyli kuter torpedowy, który jest w muzeum. Tym razem była możliwość wejścia nie tylko na platformę widokową, ale nawet na pokład.
Na Odważnym i w jego pobliżu można było znów spotkać marynarzy, którzy byli już u nas wcześniej na zlocie. Był wśród nich ponownie skarżyszczanin Janusz Skórski, który służył na niszczycielu Błyskawica. Od swoich kolegów ze Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej otrzymał model okrętu, na którym służył, a od muzealników pamiątkowy grawerton. On sam dzielił się z innymi wspomnieniami ze służby i nie tylko.
W dzień Narodowego Święta Niepodległości nie mogło zabraknąć wydarzeń sportowych. W Miejskim Centrum Kultury odbył się tradycyjny turniej szachowy, a na Orliku przy hali MCSiR również mający już długą tradycję Turniej Niepodległości w piłce nożnej organizowany przez Amatorskie Towarzystwo Sportowe.
Na ciekawy wydarzenie propagujące sport i aktywność fizyczną zaprosiła Akademia Holistyczna wspólnie z Karoliną Nowek. Był to Niepodległościowy Festiwal Sportu, a odbył się na hali sportowej MCSiR.
Przed liczną publicznością zaprezentowały się sekcje sportowe Akademii Holistycznej, czyli gimnastyczki, karatecy, bokserzy oraz zawodnicy MMA. Był również niestrudzony Włodzimierz Żmijewski, który dał pokaz martwego ciągu. Towarzyszył mu jego podopieczny, mający predyspozycje do sukcesów w dźwiganiu ciężarów 17-letni Alan Katerżawa. Potem odbył się jeszcze konkurs dla chętnych w wyciskaniu sztangi. Do walki o nagrody ochoczo stanęły również panie.
Turniej miał gościa specjalnego, a był nim zawodnik MMA Marian Ziółkowski. Towarzyszył mu idący w jego ślady skarżyszczanin, zawodnik Akademii Holistycznej, Miłosz Kruk.
Na hali MCSiR zaprezentowali się też piłkarze – mali z Piłkarskiej Akademii Skarżyska oraz ci więksi – drużyna Eska Dziki Skarżysko-Kamienna, która powstała przed obecnym sezonem, a jego pierwszą połowę może zaliczyć do bardzo udanych.
Wydarzenie miało też element historyczny nawiązujący do wydarzeń prowadzących do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Musztrę wojskową zaprezentowała kompania reprezentacyjna z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
Na najmłodszych czekały konkursy z nagrodami. Dostali też do dyspozycji ring, gdzie mogli się wyszaleć. Na stoiskach partnerów, w tym producenta broni ze Skarżyska firmy J&C Armamanet oraz Centrum Obsługi Inwestora, mogli otrzymać gadżety oraz słodycze. Na wszystkich czekał poczęstunek – grill oraz wojskowa grochówka.
Patronat nad wydarzeniem objęła Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Agata Wojtyszek i to ona, wraz z Karoliną Nowek i Brunonem Sokołowskim, otworzyła imprezę.
Jak mówią organizatorzy, chcieliby, aby Niepodległościowy Festiwal Sportu wszedł na stałe do kalendarza.
Oby, bo była to bardzo udana i sympatyczna impreza.