W mogile na Brzasku w Skarżysku spoczywa 760 osób rozstrzelanych prze okupanta podczas II wojny światowej. Jak co roku w czerwcu upamiętnimy ich ofiarę. W tym roku mija 78 lat od tamtych tragicznych wydarzeń.
Tegoroczne uroczystości rocznicowe upamiętniające rozstrzelanie polskich patriotów odbędą się 23 czerwca 2018 r. na mogile w lesie na osiedlu Brzask. Rozpoczną się mszą świętą. Tym razem całość zacznie się wcześniej niż zwykle – o godz. 10.00.
Program uroczystości na Brzasku:
- msza święta polowa
- przemówienia okolicznościowe
- występ artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych
- złożenie kwiatów i wiązanek
Organizatorzy przygotowali dla uczestników uroczystości bezpłatny dojazd autokarem. Odjazd o godz. 9.30 i przejazd ulicami: Łyżwy – 1 Maja – Dworzec PKP – Sokola – Wiejska – Armii Krajowej – Piłsudskiego – Norwida – Metalowców – Legionów – Brzask.
Po uroczystościach powrót tą samą trasą.
Zapraszamy na uroczystości.
Egzekucja w lesie Brzask została przeprowadzona przez okupantów niemieckich 29 czerwca 1940 r. Funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali ok. 760 osób. Na miejsce egzekucji ofiary dowożone były ze skarżyskich szkół nr 1 i nr 2 zamienionych na tymczasowe więzienia, a także bezpośrednio z więzienia w Kielcach.
W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB. Zbrodnia na Brzasku była największą egzekucją przeprowadzoną na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej.