Na mogile polskich patriotów na Brzasku odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające rozstrzelanie polskich patriotów. To tragiczne dla Skarżyska wydarzenie miało miejsce 29 czerwca 1940 roku.

Mija 78 lat od tragicznych wydarzeń z lata 1940, kiedy hitlerowscy okupanci rozstrzelali w lesie na Brzasku 760 osób. Jak co roku mieszkańcy miasta i goście zebrali się przy mogile, aby oddać cześć ludziom, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą. Po niej głos zabrali samorządowcy. Starosta skarżyski Jerzy Żmijewski apelował o zachowanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. – Przypominajmy młodemu pokoleniu i zwracajmy uwagę na potrzebę patriotycznego wychowania. Chyląc czoła przed pokoleniem II wojny światowej, zróbmy wszystko, aby czcić ich pamięć. Bądźmy godnymi następcami ich ofiary – powiedział.

Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski przypomniał historię tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Skarżysku w czasie wojny. – Skarżysko otoczone jest wieloma miejscami martyrologii – Brzask, Bór, Góra Baranowska, Państwowa Fabryka Amunicji. Obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. W 1918 roku ci ludzie cieszyli się z wolności, a potem poświęcili życie, żebyśmy my mogli żyć w niepodległej Polsce – powiedział Andrzej Bętkowski.

Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, nazwał Świętokrzyskie i nasze miasto ziemią bohaterów. – Świętokrzyskie to ziemia bohaterów, którzy zawsze byli gotowi stanąć w obronie Ojczyzny. Ci, którzy tu spoczywają, dali nam fundament wolności. Budujmy na tym fundamencie patriotyzm czasów pokoju, naszą wolność i nasze szczęście w życiu – zaapelował do zebranych.

Zebrani mogli posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wartę przy mogile pełnili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz harcerze ZHR.

Na zakończenie przedstawiciele samorządów, organizacji, instytucji oraz firm złożyli na mogile wiązanki i znicze.

Egzekucja w lesie Brzask  została przeprowadzona przez okupantów niemieckich 29 czerwca 1940 r. Funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali ok. 760 osób. Na miejsce egzekucji ofiary dowożone były ze skarżyskich szkół nr 1 i nr 2 zamienionych na tymczasowe więzienia, a także bezpośrednio z więzienia w Kielcach.

W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB. Zbrodnia na Brzasku była największą egzekucją przeprowadzoną na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here