REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W mogile na Brzasku w Skarżysku spoczywa 760 osób rozstrzelanych prze okupanta podczas II wojny światowej. Jak co roku w czerwcu upamiętnimy ich ofiarę. W tym roku mija 78 lat od tamtych tragicznych wydarzeń.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe upamiętniające rozstrzelanie polskich patriotów odbędą się 23 czerwca 2018 r. na mogile w lesie na osiedlu Brzask. Rozpoczną się mszą świętą. Tym razem całość zacznie się wcześniej niż zwykle – o godz. 10.00.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

 

Program uroczystości na Brzasku:

  • msza święta polowa
  • przemówienia okolicznościowe
  • występ artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych
  • złożenie kwiatów i wiązanek

Organizatorzy przygotowali dla uczestników uroczystości bezpłatny dojazd autokarem. Odjazd o godz. 9.30 i przejazd ulicami: Łyżwy – 1 Maja – Dworzec PKP – Sokola – Wiejska – Armii Krajowej – Piłsudskiego – Norwida – Metalowców – Legionów – Brzask.

Po uroczystościach powrót tą samą trasą.

Zapraszamy na uroczystości.

Egzekucja w lesie Brzask  została przeprowadzona przez okupantów niemieckich 29 czerwca 1940 r. Funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali ok. 760 osób. Na miejsce egzekucji ofiary dowożone były ze skarżyskich szkół nr 1 i nr 2 zamienionych na tymczasowe więzienia, a także bezpośrednio z więzienia w Kielcach.

W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB. Zbrodnia na Brzasku była największą egzekucją przeprowadzoną na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej.

brzask 2018
Zapraszamy na uroczystości rocznicowe na Brzasku w rocznicę rozstrzelań

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to