Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Jubileuszowy koncert zespołu Perły z Lamusa był jak zawsze zachwycający, a jednocześnie wyjątkowy jak nigdy. Jak zawsze był różnorodny repertuar dla każdego, jak zawsze były zmiany nastroju i jak zawsze wystąpili goście, którzy świetnie zgrali się z Perłami.

Zespół senioralny Perły z Lamusa działający przy Skarżyskim Uniwersytecie Trzeciego wieku w tym roku obchodzi piękny jubileusz 10-lecia działalności artystycznej. Chyba nawet jego inicjatorka i liderka Anna Tchórzewska nie przypuszczała, że ta przygoda będzie tyle trwać. Tymczasem trwa w najlepsze, czego jubileuszowy koncert był tylko potwierdzeniem.

Koncert, który nosił tytuł „Niech żyje bal”, odbył się w niedzielę 19 lutego 2023 roku. Choć trwał ponad trzy godziny, niemożliwe, aby ktokolwiek się nudził. A trzeba podkreślić, że sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury była wypełniona do ostatniego miejsca.

Anna Tchórzewska, liderka zespołu Perły z Lamusa:

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tyle dni, tyle nocy, tyle miesięcy, a my wciąż jesteśmy z Państwem. Wy jesteście naszym motorem napędowym i to dzięki Państwu funkcjonujemy, bo przychodzicie, słuchacie nas, śpiewacie razem z nami. Pięknie dziękujemy za to. Perły z Lamusa kłaniają się Państwu.

Zaczęło się od gratulacji i nimi koncert się zakończył. Prezydent Skarżyska Konrad Krönig, posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz, członkini zarządu Powiatu Skarżyskiego Katarzyna Bilska, a także dyrektorka MCK Grażyna Majewska listem gratulacyjnym wyrażali swój podziw dla dokonań  zespołu, winszowali nie tylko samego jubileuszu, ale przede wszystkim niezwykłego daru, jakim jest to, że Perły z Lamusa potrafią rozruszać każdą widownię.

Katarzyna Bilska, członkini zarządu Powiatu Skarżyskiego:

Statuetki, nagrody, wyróżnienia. To świadczy o waszej wielkości. Ale to jeszcze nie wszystko. Wy jesteście naszymi terapeutami. Dzięki wam wiemy, że w każdym momencie życia możemy zrobić coś, o czym marzymy, że realizujemy się tak, jak jeszcze kiedyś nie mielibyśmy śmiałości. Ogrom dobra, który my czerpiemy od was, jest wielki. To, co nam przekazujecie, jest niezastąpione. W imieniu władz powiatu bardzo wam dziękuję.

Pomiędzy gratulacjami było jak zawsze pięknie. Piosenki, zarówno nostalgiczne, jak i wesołe, do tego scenki, wiersze i monologi to jest to, z czego słyną Perły z Lamusa. Z roli liderki zespołu świetnie na scenie wywiązywała się Anna Tchórzewska.

Perły z Lamusa, choć same potrafią bez problemu zabawiać każdą publikę, na scenę chętnie zapraszają gości. Tak było i tym razem. Pojawił się inny zespół z uniwersytetu trzeciego wieku, The Fifty Five, który zachwyca podobnie, ale tańcem. Po raz kolejny w Skarżysku-Kamiennej wystąpił zespół z Szydłowca, Fantazja, także senioralny i również kierowany przez Annę Tchórzewska. Ten zespół swoje 10-lecie będzie obchodził w 2024 roku.

Furorę zrobił nowy na skarżyskiej scenie zespół – Nasza Kapela ze Skarżyska TakaPaka, który do części piosenek zaprosił Annę Tchórzewską.

Nasza Kapela ze Skarżyska TakaPaka – Skarżysko ma kapelę podwórkową. Śpiewają też o naszym mieście

 

Ogromne brawa zebrał wokalista Tomasz Skuza. Choć Perły z Lamusa to zespół seniorów i na widowni też dominowali seniorzy, to nie oznacza, że nie było młodszych następców. Równie wielkie brawa zebrał zespół taneczny Butterfly ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Skarżysku.

W trakcie znalazł się też czas na garść wspomnień. Na ekranie wyświetlono zdjęcia z 10 lat historii Pereł z Lamusa, które opisywała Anna Tchórzewska. Początki zespołu to pięcioro osób na czele z liderką. Potem wszystko potoczyło się już błyskawicznie. Trudno byłoby dziś znaleźć jakieś miasto czy miejscowość w regionie, gdzie nie znano by Pereł ze Skarżyska. Po drodze były też występy w telewizji, a i licznych nagród, jak choćby Scyzoryków, też nie zabrakło. Wspomniano również nieżyjącą członkinię Marię Wołosiewicz.

Zespół Perły z Lamusa powstał przy Skarżyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku 1 lutego 2013 roku. Na początku tworzyło go pięć osób na czele z Anną Tchórzewską. Grupa szybko się rozrosła i teraz jej grono liczy kilkanaście osób. Zespół nie ogranicza swoich występów do Skarżyska-Kamiennej i okolicy. Koncertował nie tylko w regionie, ale również i poza Świętokrzyskiem. Można go było oglądać i słuchać również na szklanym ekranie. Grupa Perły z Lamusa wystąpiła w telewizyjnym show „Mam Talent!” w TVN. Z kolei Anna Tchórzewska wzięła udział w innym show – The Voice Senior w TVP, gdzie dotarła do finału. I zespół, i jego liderka, mają też na koncie Scyzoryki, czyli świętokrzyskie nagrody muzyczne. Anna Tchórzewska jest też laureatką nagrody Powiatowe Dęby.

Obecnie w zespole Perły z Lamusa występują: Anna Tchórzewska, Danuta Głogowska, Janina Łyżwa, Bożenna Winiarska-Kasprzyk, Bożena Fijałkowska, Irena Lasek, Irena Chwastek, Ewa Kęska, Halina Nowak, Anna Siemiączko, Ryszard Siedlak, Bogusław Zielnik, Mieczysław Siemiączko, Józef Łyżwa, Mirosław Pardela, Kazimierz Zawadzki.