Pomnik powstańców styczniowych na Rejowie przejdzie renowację

2083
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej otrzymało dotację, za którą dokona renowacji pomnika poświęconego powstańcom styczniowym znajdującego się przy zalewie Rejów.

Muzeum im. Orła Białego otrzyma 12 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Początkowo wniosek znalazł się poza listą otrzymujących dotację, ale odwołanie przyniosło skutek.

Pomnik, który postawiono setną rocznicę wybuchu powstania styczniowego, znajduje się po zachodniej stronie zalewu Rejów. Niewykluczone, że w tym samym miejscu 2 lutego 1963 roku doszło do starcia powstańców pod wodzą Dionizego Czachowskiego z oddziałami rosyjskimi.

pomnik powstancow syczniowych skarzysko
Aktualny stan pomnika – kwiecień 2020 r., fot. Muzeum im. Orła Białego
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Pomnik powstańców jest bardzo zniszczony, był niszczony przez wandali. Orzeł, który znajdował się na postumencie, był dwukrotnie kradziony. Drugi z orłów został odzyskany i znajduje się w muzeum.

Obok pomnika znajdował się dąb, na którym, według przekazów, mieli zostać powieszeni polscy powstańcy – pracownicy Huty Rejów. Drzewo zostało spalone przez wandali.

Pomnik został odsłonięty w stulecie wybuchu Powstania Styczniowego – w 1963 roku. Inicjatorami powstania monumentu było lokalne społeczeństwo na czele z inż. Stanisławem Sławińskim oraz środowisko PTTK ZM Mesko Skarżysko-Kamienna. W pracę przy powstawaniu pomnika zaangażowały się załogi miejscowych zakładów pracy.

pomnik powstancow syczniowych skarzysko
Pierwotny stan pomnika, fot. PTTK Skarżysko-Kamienna/Muzeum im. Orła Białego