Dekada i tuzin – dwa jubileusze skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego

1822
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna w tym roku obchodzi dwa jubileusze – właśnie ukazał się 10. numer rocznika „Z dziejów regionu i miasta”, a PTH działa już 12 lat.

Tegoroczna sesja „Skarżyskie spotkania z historią” była więc okazją nie tylko do zdobycia kolejnej porcji ciekawej wiedzy historycznej, ale też do uczczenia rocznic. Spotkanie odbyło się w hotelu Promień. Zaczęło się od podziękowań ze strony historyków dla osób, instytucji i form, które pomagają im w działalności. PTH otrzymało gratulacje z rąk zastępcy prezydenta Krzysztofa Myszki.

Pierwsza prelekcja, Marcina Medyńskiego, właśnie historii PTH Skarżysko dotyczyła. Autor, jeden z członków stowarzyszenia, opisał liczne działania, inicjatywy i sukcesy PTH, siła rzeczy w dużym skrócie.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Działalność PTH Skarżysko to nie tylko rokroczne sesje czy wydawanie rocznika „Z dziejów regionu i miasta”, ale też inne przedsięwzięcia – wykłady, prelekcje, wydawnictwa książkowe, w tym monografie Skarżyska i sąsiednich gmin, utworzenie koła historycznego w I LO. Członkowie PTH regularnie pojawiają się na wydarzeniach historycznych w całym kraju, nierzadko przywożąc z nich wyrazy uznania w postaci nagród i wyróżnień.

Z pełną listą dokonań można zapoznać się w najnowszym roczniku „Z dziejów regionu i miasta”, który miał premierę podczas sobotniej sesji. Wkrótce będzie do przeczytania w cyfrowej wersji wydawnictwa na naszym portalu na poniższej stronie:

Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział Skarżysko-Kamienna

 

Drugą prelekcję konferencji wygłosił kolejny z członków PTH Krzysztof Zemeła. Przestawił w nim historię ze szczególnym naciskiem na początki Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Placówka ta w tym roku obchodzi 50-lecie, ale jak wynikło z prelekcji, jej historia jest de facto o kilka lat dłuższa.  Oficjalne uruchomienie nastąpiło 21 lipca 1969 roku, w przeddzień ważnego święta w PRL-u.

Za inicjatora utworzenia muzeum należy uznać skarżyskiego pasjonata historii Stanisława Sławińskiego, inżyniera geodetę. To jego zbiory stanowiły znaczną część eksponatów muzeum. Pierwsza oficjalna nazwa to Społeczne Muzeum Miejskie, organem prowadzącym było Towarzystwo Miłośników Miasta Skarżyska, a patronem Stanisław Staszic

Początkowo muzeum skupiało się na historii Skarżyska, ale z czasem zmieniło charakter na muzeum militarne. Stało się tak w znacznej mierze za sprawą nowego kierownika Henryka Gruszki, kierującego wówczas ZBOWiD-em. Muzeum wzbogacało się o liczne eksponaty militarne, z których większość stanowią obecną ekspozycję placówki. W 1982 roku muzeum przeszło pod kuratelę państwa, a patronem został gen. Zygmunt Berling.

Nie doszedł, niestety, do skutku kolejny wykład tego dnia, w którym Longin Kaczanowski miał opowiadać o Skarżysku w kontekście wyników działalności Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Pozostałe prelekcje dotyczyły tematów niezwiązanych bezpośrednio ze Skarżyskiem.

Ksiądz Tomasz Gocel reprezentujący Wyższe Seminarium Duchowne i Archiwum Diecezjalne w Kielcach przedstawił postawy duchownych diecezji kieleckiej w czasach II wojny światowej. Zbigniew Hundert, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie, opowiadał o zapleczu politycznym króla Jana III Sobieskiego, a Kamil Jakimowicz z UMCS w Lublinie o sytuacji żydowskich krawców w XVIII-wiecznych Kozienicach.

Ostatnim wystąpieniem był wykład Jacka Pielasa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który zaprezentował terminologię hodowlaną w dobrach szlacheckich województwa sandomierskiego w XVII-XVIII wieku. Słuchacze mogli przekonać się, jak bogate i różnorodne były określenia zwierząt hodowlanych.

Jak to zawsze bywa, poszczególne prelekcje ciekawym i dowcipnym komentarzem okraszał prof. Wojciech Iwańczak, który był prowadzącym sesję. Po sesji zarząd PTH zaprosił uczestników na uroczysty obiad.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to