Ponad sto tysięcy na koncie Skarżyska! Zakończyła się Rowerowa Stolica Polski 2024

657
To tylko część ogromnej rodziny skarżyskich uczestników Rowerowej Stolicy Polski
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zakończyła się rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2024. W tej ogólnopolskiej zabawie wzięło również Skarżysko-Kamienna, które było wspierane przez cały Powiat Skarżyski. Jako miasto pobiliśmy rekord, a indywidualnie skarżyszczanie też kręcili świetne wyniki. Efekt to 15. miejsce w Polsce.

Rowerowa Stolica Polski to wymyślona przez Bydgoszcz ogólnopolska akcja, która polega na tym, aby jak najwięcej jeździć na rowerze. Rywalizują w nich polskie miasta. Na konto zaliczane są kilometry przejechane przez mieszkańców, jak również tych, którzy w każdym innym miejscu na świecie chcą „kręcić” na konto wybranego miasta.

Do liczenia kilometrów służyła aplikacja na smartfony Aktywne Miasta. Kilometry były potem przeliczane na punkty z uwzględnieniem współczynnika obliczonego na podstawie liczby mieszkańców danego miasta. Rywalizacja trwał przez cały czerwiec 2024.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Już po raz piąty do rywalizacji przystąpiło Skarżysko, w sumie dokładnie 351 osób. Wśród kręcących dla Skarżyska byli też mieszkańcy innych miejscowości Powiatu Skarżyskiego, w tym Suchedniowa i Bliżyna.

Wszyscy razem przejechali dokładnie 111 863 kilometry. Zrealizowaliśmy w ten sposób dwa cele – pobiliśmy rekord i jednocześnie przekroczyliśmy granicę stu tysięcy kilometrów, do tej pory nieosiągniętą. Tym samym Skarżysko zajęło 15. miejsce w Polsce. Wśród miast po raz kolejny zwyciężyła Biała Podlaska, która wyprzedziła Puławy i Gniezno, a wśród gmin najlepszy okazał się Otyń, a miejsca na podium zajęły również Świekatowo i Łysomice.

W tym roku chcieliśmy przejechać wspólnie 100 tysięcy kilometrów i zrobiliśmy to z nawiązką, a nasz wynik końcowy to ponad 111 tysięcy kilometrów. Pobiliśmy nasz rekord, który do tej pory wynosił 99 tysięcy kilometrów. To był bardzo aktywny miesiąc, dzięki rywalizacji oderwaliśmy się na chwilę od komputerów, by aktywnie spędzić czas wolny i zadbać o nasze zdrowie. Rywalizacja była na drugim planie.Zbyszek Biber – koordynator lokalny Rowerowej Stolicy Polski

Nabijać kilometry na konto naszego miasta można było w dowolny sposób, byle na rowerze. Można to było robić indywidualnie, jak również w większym gronie. Dla lubiących jazdę w towarzystwie Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku, które było lokalnym organizatorem akcji w naszym mieście, zorganizowało wspólne wycieczki, między innymi wokół zalewu Rejów i nad zalew Lubianka w Starachowicach.

Również uczestnicy dwóch tradycyjnych corocznych rajdów, Suchedniowskiego Rajdu Rowerowego SSC i Skarżyskiego Rajdu Rowerowego STC, byli zachęcani do uruchamiania aplikacji i zbierania kilometrów.

W ramach akcji do Skarżyska przyjechał też ultrakolarz Krzysztof Fechner. On oraz Jakub Kwiatkowski przejechali najwięcej kilometrów – obaj ponad 10 tysięcy!

Ostatnim akcentem Rowerowej Stolicy Polski było spotkanie, podczas którego uhonorowano najlepszych. Podziękowano też grupom, które utworzyły się na potrzeby RSP, oraz firmom, które wsparły akcję, fundując nagrody i rozmaite gadżety. Te firmy to: sklep z odżywkami i suplementami SFD Paweł Borek ze Skarżyska-Kamiennej, pizzeria Crazy Pepe z hali sportowej MCSiR, Spotted Media oraz skarżyskie sklepy rowerowe – Kamaro z ulicy Metalowców i Lider z ulicy 1 Maja.

Wszystkim za udział w rywalizacji dziękowali prezydent Skarżyska Arkadiusz Bogucki, dyrektor MCSiR Janusz Sztompke oraz koordynator akcji Zbigniew Biber.

Najlepsi indywidualnie w Rowerowej stolicy Polski 2024 w Skarżysku to:

Kobiety:

1 miejsce – Renata Bastrzyk – 2201 km
2 miejsce – Karolina Lisowska – 1612 km
3 miejsce – Czesława Czerwiak – 1539 km

Mężczyźni:

1 miejsce – Rafał Oleś – 3.552 km
2 miejsce – Paweł Nowak – 3333 km
3 miejsce – Włodzimierz Lepiarz – 2701 km

Klasyfikacja grup „kręcących” dla Skarżyska:

 1. Dla miasta Skarżyska-Kamiennej – 52 221 km
 2. Grupa ogólna – 13 606 km
 3. MCSiR Skarżysko – 11 631 km
 4. SP 7 w Skarżysku-Kamiennej – 7623 km
 5. Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej – 5376 km
 6. Trzynastka – Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Skarżysku-Kamiennej – 4060 km
 7. SSC Suchedniów – 3061 km
 8. Ósemeczka – Szkoła Podstawowa nr 8 w Skarżysku-Kamiennej – 2793 km
 9. Football Academy Skarżysko-Kamienna – 2162 km
 10. Dla miasta Skarżyska-Kamiennej – 1719 km
 11. 27 Drużyna Harcerska i Przyjaciele – 1616 km
 12. Piąteczka – Szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku-Kamiennej – 1442 km
 13. Szkoła Podstawowa nr 9 w Skarżysku-Kamiennej – 1143 km
 14. Powiat Skarżyski – 1096 km
 15. Szkoła Podstawowa nr 4 w Skarżysku-Kamiennej – 778 km
 16. I Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku-Kamiennej – 571 km
 17. Szkoła Podstawowa nr 2 w Skarżysku-Kamiennej – 463 km
 18. Gala Skarżysko – 256 km
 19. Protor Dziki Skarżysko – 188 km
 20. Szkoła Podstawowa nr 1 w Skarżysku-Kamiennej – 47 km

Wszystkim gratulujemy udziału i wyniku! Zapraszamy do „kręcenia” za rok!