Z czego może być słynne Skarżysko – wypełnij ankietę, która pomoże zdobyć fundusze norweskie

1519
fundusze norweskie skarzysko
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżysko stara się o pieniądze w programie „Rozwój lokalny” z tzw. funduszy norweskich. Ankieta pomoże wskazać to, co jest atutem naszego miasta, a to może przełożyć się na pozyskanie środków w wysokości nawet 40 milionów złotych.

Skarżysko-Kamienna znalazło się w gronie miast, które mają duże szanse na zdobycie bezzwrotnych funduszy na rozwój miasta. Spośród ponad 200 aplikacji do drugiego etapu przeszło ponad 50, w tym nasze miasto, które znalazło się na 11. miejscu. To daje szanse na zdobycie pieniędzy, które trafią do kilkunastu miast.

Fundusze norweskie zostały przyznane. Zobacz szczegóły:

Skarżysko bez pieniędzy z funduszy norweskich

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Aby móc pozyskać środki, konieczne było opracowanie koncepcji rozwoju Skarżyska-Kamiennej na kolejne lata. Ankieta pomoże w określeniu tego, co może być atutem naszego miasta i co jest warte wsparcia, czyli zasobów i produktów.

Zasoby i produkty, czyli atuty Skarżyska

Zasoby lokalne to to, co już w mieście mamy, czym dysponujemy jako pokolenia, jako mieszkańcy i  co możemy wykorzystać. Jest to coś, co wyróżnia miasto na tle innych. To mogą być zarówno miejsca, jak i przedmioty, organizacje lub osoby.

Produkty natomiast powstają z przekształcenia tych zasobów i mogą to być dobra lub usługi, które potem sprzedajmy mieszkańcom, przyjezdny, w tym turystom lub wywieziemy w świat.

W ankiecie możemy ocenić m.in. takie zasoby Skarżyska-Kamiennej:

  • Położenie – brama Gór Świętokrzyskich
  • Zasoby przyrodnicze: bliskość Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, rzeka Kamienna, zalew Rejów, planowany Zalew Bzin, zbiornik Bernatka, lasy wokół miasta
  • Postacie historyczne: Kapitan Ryszard Zygmuntowicz, Leopold Staff,
  • Skarżyszczanie: zawodnik darta Krzysztof Ratajski, siatkarz Wojciech Żaliński
  • Organizacje pozarządowe aktywne w mieście: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna, klub Granat Skarżysko, klub siatkarski Gala Skarżysko, PTTK Skarżysko
  • Lokalni działacze
  • Firmy i organizacje: firmy budowlane, biura podróży, zakład energetyczny (PGE, dawniej ZEORK), Nadleśnictwo Skarżysko, Mesko
  • Dziedzictwo przemysłowe
  • Jednostki miejskie: Centrum Obsługi Inwestora, Miejskie Centrum Kultury, Muzeum im. Orła Białego
  • Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
  • Osiedle Milica
  • Miejsca pamięci
  • Miejsca historyczne: ruiny wielkiego pieca
  • Dziedzictwo żydowskie

Ankieta znajduję się pod linkiem:

http://bit.ly/mapowanie_zasobow

Zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Ankieta została zakończona. Organizatorzy dziękują osobom, które wypełniły ankietę.

Program „Rozwój Lokalny” – czym jest?

Założeniem programu „Rozwój Lokalny” jest wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu strategicznego, zintegrowanego i kompleksowego zarządzania miastem, zmierzającego do poprawy sytuacji mieszkańców.

Do programu zgłoszono 213 zarysów projektów. Na podstawie rekomendacji ekspertów oceniających podjęto decyzję o wyborze 54 zarysów projektów do II etapu naboru. Na liście tej – na 11 miejscu – znajduje się projekt złożony przez Skarżysko-Kamienną.

W zarysie projektu przedstawiona została koncepcja rozwoju Skarżyska, w której czytamy: Przywrócenie dawnej funkcji miasta, jako dużego ośrodka przemysłowego, jest obecnie niemożliwe i niepożądane z uwagi na strukturę demograficzną i trendy gospodarcze. W związku z tym celem głównym projektu jest stopniowa transformacja z pozycji miasta średniego, niedostosowanego do sytuacji społeczno-gospodarczej, w miasto mniejsze, przyjazne szczególnie seniorom i młodzieży, atrakcyjne gospodarczo dla sektora MŚP jako sprawnie zarządzane i prowadzące dialog z mieszkańcami.

Skarżysko jest jednym z czterech świętokrzyskich miast, które znalazły się na liście rankingowej. Na miejscu 5. znalazł się projekt z Ostrowca Świętokrzyskiego, wniosek ze Starachowic znajduje się na 31. miejscu, a Buska-Zdroju – na miejscu 50.