Odnaleziono szczątki Ryszarda Chrzanowskiego ps. „Kos”. Żołnierz Antoniego Hedy-Szarego pochodził z Brześcia koło Skarżyska

1308
Ryszard Chrzanowski ps. „Kos” jest wśród odnalezionych ofiar totalitaryzmów; fot. Instytut Pamięci Narodowej
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Odnaleziono szczątki Ryszarda Chrzanowskiego ps. „Kos”. Żołnierz Antoniego Hedy-Szarego pochodził z Brześcia.

Szczątki Ryszarda Chrzanowskiego ps. „Kos” zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Żołnierz pochodził z okolic Skarżyska, z Brześcia w gminie Bliżyn.

Instytut Pamięci Narodowej podał nazwiska dwudziestu ofiar totalitaryzmów odnalezionych i zidentyfikowanych w ostatnim czasie.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W tym gronie jest również Ryszard Chrzanowski ps. „Kos”, który zmarł w więzieniu w Raciborzu 12 lutego 1949 r. Został aresztowany we wrześniu 1947 r. przez funkcjonariuszy bezpieki w Końskich i skazany 20 grudnia tego samego roku przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi na 10 lat pozbawienia wolności.

Szczątki Ryszarda Chrzanowskiego zostały odnalezione w listopadzie 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu.

Ryszard Chrzanowski ps. „Kos”; fot. Instytut Pamięci Narodowej

Ryszard Chrzanowski ps. „Kos” to podkomendny generała Antoniego Hedy-Szarego, uczestnik rozbicia Więzienia w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r.

Ryszard Chrzanowski urodził się 22 marca 1925 r. w Brześciu w powiecie skarżyskim. Od 1941 r. był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, pełniąc służbę między innymi w oddziale Szarego.

Uczestniczył w licznych akcjach zbrojnych, między innymi w rozbiciu więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 r. Po wojnie zagrożony aresztowaniem, w 1946 r. wstąpił do oddziału podporządkowanego Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” Wacława Borowca „Niegolewskiego”. Wtedy brał udział w akcjach wymierzonych w członków aparatu represji oraz akcjach zaopatrzeniowych.

Rodziny odnalezionych ofiar otrzymały noty identyfikacyjne podczas uroczystości, która odbyła się 8 marca 2023 roku w Belwederze.

Obejrzyj relację z uroczystości. Fragment dot. Ryszarda Chrzanowskiego od 19:30 minuty: