Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Jazda na rowerze staje się coraz modniejszym sposobem rekreacji, a wiele osób przesiada się z samochodów na rowery, gdy tylko może. Nasze miasto nie jest jednak zbyt przyjazne rowerzystom. Gęstość ścieżek oraz ich standard pozostawia wiele do życzenia.

Na obecną sytuację uwagę zwrócił na jednej z ostatnich sesji rady powiatu radny Bartosz Bętkowski. Obecnym pokazał poniższą grafikę zadając pytanie, co przedstawia. Jest to wykonany przez niego schemat istniejących w Skarżysku-Kamiennej ścieżek rowerowych.

Jak widać na grafice, ścieżek nie tylko jest mało, ale nie tworzą one też spójnej całości. – Zamiast sieci dróg rowerowych mamy do czynienia z odcinkami, które nie są ze sobą połączone i nie tworzą dla rowerzystów atrakcyjnych, logicznych i bezpiecznych ciągów komunikacyjnych. Przykładem może być ul. Niepodległości, która komunikuje miasto w osi wschód–zachód i jest jedną z najdłuższych skarżyskich ulic, ale niestety jest całkowicie nieprzyjazna dla rowerzystów – mówił na sesji.

Schemat ścieżek rowerowych w Skarżysku

Zdaniem radnego, w Skarżysku z racji swojej rozległości powinno być ścieżek rowerowych więcej. Skarżysko jest miastem bardzo dużym. Dla przykładu, choć ma mniej ludności od Starachowic, jest od nich ponad dwa razy większe. – Nie chodzi o to aby przy każdej ulicy powstała droga rowerowa – to jest zbyteczny wydatek.  Na drogach osiedlowych uspokojenie ruchu pozwoli rowerzystom czuć się bezpiecznie na drodze. Na drogach o średnim natężeniu ruchu wystarczy wyznaczyć pasy rowerowe na jezdni. Ścieżki rowerowe powinny powstawać w pierwszej kolejności tam gdzie są niezbędne, a więc przy głównych ciągach komunikacyjnych – twierdzi Bartosz Bętkowski.

Schemat ścieżek na planie miasta
REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Jako dobre przykłady radny Bętkowski podaje ścieżkę wokół zalewu Rejów i odcinek wzdłuż niedawno oddane do użytku przebudowanej ulicy Wiejskiej. – Niestety w Skarżysku do tej pory powstawały głównie drogi rowerowe o nawierzchni wykonanej z kostki brukowej, a nie jest to dobre rozwiązanie. Na całym świecie odchodzi się od tego typu nawierzchni i stosuje się nawierzchnie bitumiczne – mówi Bartosz Bętkowski.

Dobrym rozwiązaniem są też pasy rowerowe wyznaczone na jezdni (fot. Wikipedia By JanMarecki [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons)
Wkrótce w Skarżysku, w ramach dużej inwestycji komunikacyjnej, zostaną zainstalowane wypożyczalnie rowerów miejskich oraz wybudowany będzie przejezdny dla rowerów tunel pod torami przy dworcu PKP. Warto, aby do tych obiektów prowadziły rozsądnie zaprojektowane i praktyczne ścieżki rowerowe.

Powiat skarżyski w informacji nadesłanej do naszej redakcji zapewnia, że ścieżki rowerowe będą uwzględnione przy wszystkich nowych realizowanych przez powiat inwestycjach drogowych.

 

Twoim zdaniem, ścieżek rowerowych w Skarżysku:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

Bartosz Bętkowski