fot. archiwum Scyzoryki wzdłuż Afryki
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Jacek Słowak z Klonowa i Wojciech Matejczuk z Jęgrznej to dwaj członkowie ekspedycji Scyzoryki wzdłuż Afryki, którzy zostali nominowani za nią do Travelerów, nagrody pisma National Geographic.

Wyprawa Scyzoryki wzdłuż Afryki trwała od końca 2017 roku do początku 2019 roku i składała się z trzech etapów. W sumie podróżnicy przejechali przez 40 krajów pokonując ok. 45 tysięcy kilometrów. To pierwszy taki wyczyn w wykonaniu polskich podróżników, a niewykluczone, że i jest to pierwsze takie osiągniecie na świecie.

Wyprawa „Scyzoryki wzdłuż Afryki” zdobyła Travelery! Nasi podróżnicy z prestiżową nagrodą National Geographic

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

 

Podróżnicy, których w sumie było czterech (ponadto ekipę stanowili Szymon Flak i Ludwik Pisarski), podczas przygotowań do wyprawy wpadli na pomysł, że połączą przyjemne z pożytecznym. Postanowili, że zbiorą materiały edukacyjne, w tym przybory piśmiennicze, i podczas wyprawy będą je rozdawać dzieciom. – Nikogo nie trzeba przekonywać, że Afryka to biedny kontynent. Przez lata był wykorzystywany. Świat się musi obudzić. My uznaliśmy, że edukacja to klucz do wyjścia z biedy – powiedział Jacek Słowak.

Podarków udało się zebrać tyle, że nie zmieściły się do podróżniczego busa. Nadwyżkę przekazano jednej z fundacji pomagającej Afryce. Wśród darów był też rzeczy, które zebrano w skarżyskim urzędzie miasta.

Rozmach i aspekt społeczny wyprawy został doceniony przez National Geographic i wyprawa Scyzoryki wzdłuż Afryki została nominowana do nagrody Travelery w kategorii „Społeczna inicjatywa roku”.

Głosowanie trwa do 5 maja 2019 roku do północy. Kto chciałby pomóc naszym podróżnikom, może to zrobić na stronie:

http://travelery.national-geographic.pl/

Na głosujących czekają nagrody!

Taką trase przebyli podróżnicy fot. archiwum Scyzoryki wzdłuż Afryki

Jacek Słowak, lider wyprawy, mieszka w Klonowie w gminie Łączna. Jest nie tylko podróżnikiem, ale też wykładowcą akademickim, trenerem judo i ju-jitsu. Podróżuje od 25 lat i organizuje wyprawy dla innych. Był na sześciu kontynentach i odwiedził 157 krajów. Na Facebooku prowadzi stronę Jacek Słowak – podróżnik z wyboru.

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to