REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Stowarzyszenie Rozkwitaj organizuje zajęcia „Senior wraca do szkoły”. Starsi mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej spędzają czas w szkolnych murach.

Stowarzyszenie Rozkwitaj, które działa w Kielcach i Skarżysku-Kamiennej, w naszym mieście rozpoczęło kolejny cykl zajęć dla mieszkańców. Tym razem dla starszych – seniorów.

W Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych odbywają się wiec zajęcia pt. „Senior wraca do szkoły”. Seniorzy przychodzą więc do szkoły na lekcje, ale inne, niż mieli w czasach swojej młodości. Część z nich w ten sposób powróciła do swojej szkoły, choć wtedy były to Techniczne Zakłady Naukowe, czyli TZN.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Z uczestnikami zajęć spotkały się Członkini Zarządu Powiatu Skarżyskiego Katarzyna Bilska oraz dyrektorka ZSTM Joanna Żurawka.

Na warsztatach senioralnych uczestnicy mają różne zajęcia, zwłaszcza manualne. Jednak bardzo ważnym aspektem jest po prostu wspólne spędzanie czasu, kontakt i rozmowa.

Jak jest to ważne, podkreśla Jolanta Tomczyk, jedna z uczestniczek.

Spotykamy się ze sobą, to jest najważniejsze. Najważniejszy jest kontakt międzyludzki, bo najgorsza dla seniora jest samotność. Mamy tu różne zajęcia – robótki ręczne i inne. Jest bardzo fajnie.Jolanta Tomczyk

Prezeska Stowarzyszania Rozkwitaj Katarzyna Wiecha i jej zastępczyni Katarzyna Sieradzka podkreślają też, że oprócz wzajemnego kontaktu pomiędzy ludźmi starszymi ważna jest też integracja z młodym pokoleniem.

Tu w szkole seniorzy przypominają sobie lata szkolne. Niektórzy nawet się tu uczyli. Poprzez takie zajęcia chcemy uwrażliwić społeczeństwo na istnienie osób starszych i ich potrzeby. Seniorzy mają tu kontakt z młodymi ludźmi. Tak jak oni, też mają tu zajęcia, choć innego typu.

Celem naszego stowarzyszenia jest integracja pokoleń, starszych ludzi z młodzieżą. Chcemy być kuźnią dobrych emocji dla młodszych i starszych, przenosić starszych w świat młodszych i odwrotnie. Wsparcie od seniorów dla młodych ludzi, często zagubionych w swoim świecie, jest bardzo istotne. Seniorzy mogą służyć doświadczeniem życiowym, mają cenne wartości do przekazania, mogą uczyć inteligencji emocjonalnej. Senior może być takim psychologiem bez dyplomu.Stowarzyszania Rozkwitaj

Stowarzyszenie Rozkwitaj już w czerwcu 2023 roku otworzy swoją własną siedzibę w Skarżysku-Kamiennej. Będzie to pierwsze w Skarżysku Centrum Integracji Międzypokoleniowej, a będzie się mieścić przy ul. Niepodległości 94B.

Zobacz również:

Stowarzyszenie Rozkwitaj zainaugurowało działalność w Skarżysku. Na początek były loty do nieba

Zdjęcia: Krzysztof Sieradzki

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to