Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W Skarżysku-Kamiennej działa nowe stowarzyszenie – o nazwie Rozkwitaj. Chce łączyć pokolenia. Na początek starsi uczyli młodszych, jak budować balony, latawce i rzutki.

Stowarzyszenie Rozkwitaj ma siedzibę w Kielcach, ale tworzą je również ludzie ze Skarżyska-Kamiennej. I będzie w efekcie działało w obu miastach, z naciskiem na Skarżysko. W Kielcach pierwsze wydarzenia już się odbyły wcześniej, a w minioną sobotę, 26 listopada 2022 roku, przyszła pora na inaugurację działalności w naszym mieście.

Stowarzyszenie za cel stawia sobie łączenie pokoleń – budowanie rodzin bez więzów krwi. Chce, aby starsi dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem życiowym z młodszymi, a ci młodsi – aby pomagali starszym.

Pierwszym skarżyskim wydarzeniem były zawody modelarskie. W roli instruktora wystąpił kielczanin Jacek Kubik. Jet instruktorem modelarstwa i młodszemu pokoleniu przekazywał tajniki też dziś już nieco zapomnianej umiejętności, jaką jest budowanie modeli różnych latających statków.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Młodzi ludzie, w tym wychowankowie placówki opieki Przystań, uczyli się, jak budować balony na ogrzane powietrze, latawce oraz rzutki. Z zaangażowaniem docinali, malowali i kleili modele. Potem sprawdzali w praktyce, jak im się ta sztuka udała.

Stowarzyszenie Rozkwitaj stawia sobie za cel pracę z osobami w różnym wieku. Chce, aby starsi i młodsi czerpali od siebie jak najwięcej. Mówi o tym prezeska stowarzyszenia, Katarzyna Wiecha.

Katarzyna Wiecha:

Chcemy łączyć pokolenia. Chcemy, żeby rodzice, a nawet dziadkowie pracowali i bawili się wspólnie z dziećmi, niekoniecznie swoimi. Chcemy, aby seniorzy, którzy nie mają swoich wnuków, lub mają ich daleko od siebie, mieli zajęcie i mogli przekazywać swoje umiejętności młodszym. Starsi ludzie często są samotni, nie mają z kim spędzać czasu. Często nie mówią o tym, a my chcemy dotrzeć do nich.

 

Stowarzyszenie Rozkwitaj ma jeszcze więcej, jeszcze ambitniejszych celów. To budowa ogrodu sensorycznego wraz z centrum integracji między pokoleniowej. O tym mówi wiceprezeska stowarzyszenia Rozkwitaj Katarzyna Sieradzka.

Katarzyna Sieradzka:

W trochę dalszej perspektywie chcemy wybudować terapeutyczny ogród sensoryczny, czyli ogród pobudzający zmysły, podzielony na strefy dla wszystkich zmysłów. Ogród będzie częścią centrum integracji międzypokoleniowej, gdzie będziemy realizować nasze plany integracji różnych pokoleń. Będzie tam modelarnia dla dzieci. Chcemy propagować tę sztukę, która nieco przymiera i chcemy ją reaktywować. To jest nasz plan na przyszłość. Myślę, że założenie ogrodu to kwestia ok. dwóch lat.

 

Najbliższe wydarzenia Stowarzyszenia Rozkwitaj, które odbędą się w Skarżysku-Kamiennej to:

  • spotkanie „Natura, zmysły, ludzie”, które odbędzie się 3 grudnia 2022 roku w godz. 13.00–16.00 przy Placu Floriańskim 1 (sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej)
  • Międzypokoleniowe spotkanie wigilijne, które odbędzie się 17 grudnia 2022 roku również przy Placu Floriańskim 1

Udział w wydarzeniach jest darmowy. Zapisy i informacje można uzyskać pod numerem 606 948 709.

Stowarzyszenie Rozkwitaj zaprasza na spotkanie wigilijne