REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Jakub Ciesielski i Krystian Szczygieł przygotowali koncepcję zagospodarowania skweru, na którym znajdował się kiedyś czołg. Dziś po czołgu został tylko postument, a ich zdaniem, miejsce zasługuje na to, aby prezentować się lepiej.

Starsi mieszkańcy Skarżyska zapewne doskonale pamiętają czołg stojący w pobliżu skrzyżowania ulic Legionów i Niepodległości. Dziś czołg stoi w Muzeum im. Orła Białego, a została po nim jedynie betonowa podstawa. Jakub i Krystian przygotowali koncepcję zagospodarowania tego miejsca.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego ubiegali się o mandaty poselskie Sejmu Dzieci i Młodzieży 2017. Jednym z wymogów rekrutacyjnych było przygotowanie projektu edukacyjnego pt. „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Krystian Szczygieł (z lewej) i Jakub Ciesielski
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jakubowi i Krystianowi do młodzieżowego parlamentu dostać się nie udało, ale liczą na to, że ich koncepcja spotka się z zainteresowaniem i uda się zmienić oblicze skweru. – Chcieliśmy z jednej strony przypomnieć, że kiedyś znajdował się tam czołg i że symbolizował system totalitarny, a z drugiej, że to pusta i niezbyt ładna przestrzeń, którą warto zagospodarować z pożytkiem dla mieszkańców i miasta – mówią Krystian i Jakub.

Pod okiem nauczyciela historii Piotra Kardysia, uczniowie przygotowali więc koncepcję, która może przyczynić się do poprawy estetyki tego kawałka miasta, jak również upamiętni bohaterów. – To bardzo ciekawe działanie prospołeczne. Warto się pochylić nad tym projektem. Ciekawi nas też opinia mieszkańców w tej sprawie – mówi Piotr Kardyś.

Oto zarys koncepcji Skweru Bzińskiego na Zachodnim:

  • Dwie propozycje nazwy: Skwer Różany (w nawiązaniu do słów piosenki żołnierskiej „Rozkwitały pąki białych róż”) lub Skwer Żołnierzy Wyklętych
  • Na postumencie pomnik lub instalacja symbolizująca tematykę żołnierską
  • Skwer obsadzony różami
  • Ławki dla mieszkańców
  • Instalacja hot-spotu wi-fi

Zdaniem uczniów, rewitalizacja przyniesie ewidentne korzyści miastu i może stać się jego ozdobą, widoczną dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych.

Poniżej prezentujemy wyniki ankiety, jaką Jakub i Krystian przeprowadzili wśród nauczycieli i uczniów Erbla, a Państwa prosimy o opinię, czy taka koncepcja warta jest realizacji.

Czy podoba Ci się pomysł uczniów na zagospodarowanie skweru?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to