REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Nagłaśnianie tematyki smogu skutkuje nie tylko tym, że w mediach co rusz można przeczytać, usłyszeć czy zobaczyć tematy z nim związane, ale również tym, że podejmowane są różne działania mające na celu ograniczenie tego negatywnego zjawiska.

Również w Skarżysku jest o smogu coraz głośniej. Dzięki czujnikom firmy Airly zamontowanym przez Celsium możemy w każdej chwili sprawdzić jakość powietrza, działania podejmuje samorząd gminny, a w przedszkolach i szkołach dzieci i młodzież pogłębiają swoją  wiedzę na temat smogu.

Sprawdź, czym oddychasz!

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W czterech punktach miasta firma Celsium zamontowała czujniki jakości powietrza, dzięki którym można sprawdzić, czy poziom pyłu zawieszonego w powietrzu jest na tyle niski, by móc aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Ich odczyty można sprawdzić przez internet, za pomocą strony celsium.pl lub airly.eu oraz poprzez aplikacje mobilną Airly. Również na naszym portalu przy każdym artykule znajduje się informacja z jednego z nich.

Lokalizacje czujników jakości powietrza w Skarżysku-Kamiennej:

  • Ciepłownia Celsium przy ul. 11 Listopada
  • Ciepłownia Celsium przy ul. Niepodległości
  • Hotel Promień
  • Państwowa Straż Pożarna

 

Firma Airly, która stała się czołowym producentem czujników jakości powietrza w Polsce również odnotowuje wzrost zainteresowania tematem smogu. – Obserwujemy, że temat zanieczyszczenia powietrza stał się tematem medialnym. Najbardziej cieszy nas fakt, że widzimy bardzo silne ruchy społeczne, które się angażują w walce o czyste powietrze w swoim rejonie. Często jest to po prostu na zasadzie sąsiedzkich relacji, wymieniania się wiadomościami i edukowania się nawzajem, np. jak prawidłowo rozpalać w piecach. Zajęcia edukacyjne o zanieczyszczeniu powietrza pojawiają się coraz częściej w przedszkolach, szkołach, klubach seniora. Samorządy organizują spotkania z mieszkańcami, a firmy włączają się w akcje społeczne. Wspaniałą pracę wykonują tutaj także organizacje pozarządowe, które edukują i kształcą. Oczywiście nadal spotykamy się z bagatelizowaniem tego problemu i lekceważeniem go. Przed nami jeszcze długa droga – niemniej o tym problemie się mówi, a to już bardzo dużo – informuje Paulina Bąk, specjalista ds. marketingu w Airly.

Magistrat dofinansowuje i kontroluje

Od 2016 roku gmina Skarżysko-Kamienna realizuje program dofinansowywania wymiany pieców na wykorzystujące bardziej ekologiczne rodzaje paliwa niż węgiel. Mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany pieca lub podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jak informuje Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy urzędu, dofinansowanie może wynosić do 50% kosztów, ale nie więcej niż 3000 zł brutto. Magistrat będzie też pomagał mieszkańcom wnioskować o dopłaty bezpośrednio w  Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Działaniem proekologicznym jest też termomodernizacja budynków publicznych, która trwa już od kilku lat. W tym roku rozpocznie się kolejny etap termomodernizacji w przedszkolach i szkołach, a w planach jest zmodernizowanie kolejnych budynków.

W styczniu przedstawiciel Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w asyście funkcjonariusza policji oraz pracownika Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta przeprowadzili kontrolę wybranych nieruchomości na osiedlach Bór, Place i Kamienna, czy mieszkańcy nie palą śmieciami. Skontrolowano trzydzieści gospodarstw, a mieszkańców pouczono na temat prawidłowego palenia w piecach.

Akcja edukacja

Smog i zanieczyszczenie powietrza to kwestie, które coraz częściej stają się tematem szkolnych i przedszkolnych zajęć. W Zespole Szkół Publicznych nr 1 realizowany jest projekt „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej”. – Rozmawiamy o smogu na lekcjach, prowadzimy różne zajęcia, wśród okolicznych mieszkańców przeprowadzaliśmy ankiety mające na celu uświadamianie ekologiczne. Dzieci wykonały też plakaty informacyjne, które zawisły na korytarzach – mówi Agata Szlęk-Sitkiewicz, nauczyciel geografii w szkole.

Wśród działań proekologicznych inicjowanych przez Celsium jest też coroczna akcja Ciepłe Czytanie Przedszkolakom. Pracownicy firmy opuszczają wtedy swoje biura i udają się do przedszkoli w Skarżysku i innych miastach, gdzie firma ma swoje oddziały, aby czytać dzieciom bajki. Są to bajki ze znanymi im bohaterami, ale ich przygody mają związek z ekologią. W tym roku przedszkolaki dzięki bajce „Czerwony kapturek: Misja czarny smog” dowiedziały się o smogu właśnie. One też już wiedzą, że w internecie mogą sprawdzić, czy mamy smog w Skarżysku.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

1 KOMENTARZ

  1. baaaardzo dobrze… Niech uczą dzieci od małego. Ja z lekcji geografii już w liceum pamiętam zaledwie jedno zdanie o smogu. Dosłownie! Żadnych akcji, wykładów na ten temat… za to o Niagarze i Kongo to wszystko trzeba było wiedzieć.. Idąc do konkretów chciałbym napisać kilka słów. O konsekwencjach smogu, jego wpływu na zdrowie nasze, naszych dzieci nawet nie ma co dyskutować. Przerażające są liczby same w sobie. Dopero to obrazuje z jak wielkim problemem mamy do czynienia. Warto zatem naprawdę zastanowić się czym palimy w swoich kotłach, dlaczego używamy takiego a nie innego paliwa. Czy zwracamy uwagę na certyfikaty? Czy tylko cena jest dla nas istotna. Dobra kupujemy bo tani! tak to wygląda w większości domów. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że czasem wystarczy dołożyć naprawdę niewiele i mieć porządny certyfikowany kocioł, który spełnia wszystkie normy ekologiczne… Wcześniej jakoś nie miałem o tym pojęcia. Jednak dobrze się rozejrzałem i kopiłem kocioł firmy Kostrzewa. Mogę mówić o nim w samych superlatywach. palę w nim oczywiście peletem, bo jest najczyściej, najwygodniej, ekologicznie co najważniejsze. Zajmuje mi mało miejsca w kotłowni, wiem, że wydałem pieniądze, ale na dlugie lata… Mój model to Mini bio Luxury. Polecam i zainteresowanym podsyłam link https://www.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY

Comments are closed.