REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Osiedle Bór będzie miejscem i tematem najbliższego spaceru historycznego w Skarżysku-Kamiennej. Będzie to okazja nie tylko podziwiać uroki tego malowniczego osiedla, ale też poznać jego historię. A ta jest niezwykle ciekawa, choć ma też wątki tragiczne.

Bór – jedno z najładniejszych osiedli Skarżyska-Kamiennej. Położone na skraju miasta, otoczone zielenią, więc należy niewątpliwie do najbardziej pożądanych miejscówek do zamieszkania.

Jest to też miejsce o bardzo ciekawej historii. Miało wyglądać zupełnie inaczej i wówczas byłoby jeszcze bardziej imponujące. To też miejsce, gdzie rozegrała się jedna  z największych tragedii w historii Skarżyska.

Dlatego właśnie Bór nie mógł nie znaleźć się w kalendarzu cyklu spacerów historycznych „Chodźmy w miasto!”, na które zapraszają Fundacja Wczoraj dla Jutra i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej.

Spacer po Borze został zatytułowany „Tajemne i całkiem jawne odsłony osiedla Bór”, który już daje nam do zrozumienia, że osiedle jest pełne ciekawych faktów całkiem dobrze znanych, a z drugiej strony pełne ciekawostek, a także tajemnic.

Zobacz relację ze spaceru historycznego po osiedlu Bór w Skarżysku:

Jaki miał być, jaki był, a jaki teraz jest Bór. Spacer historyczny zawitał na osiedle Bór w Skarżysku

Spacer poprowadzi dr hab. profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Grzegorz Miernik. Jest znanym historykiem, a do tego mieszkańcem osiedla, więc gwarantuje nam bardzo interesującą opowieść.

grzegorz miernik ujk kielce
Grzegorz Miernik

A jest o czym opowiadać. Początki osiedla sięgają czasów międzywojennych. Całe Skarżysko dynamicznie się wtedy rozwijało, napędzane inwestycjami oraz otrzymaniem praw miejskich w 1923 roku.

Ambitne plany na osiedle… Praca

Jednym z nowych osiedli rosnącego i coraz bardziej ludnego Skarżyska miało być właśnie osiedle na Borze. Wówczas nadano mu nazwę „Praca”. Poczyniono ambitne plany, a w zasadzie bardzo ambitny był plan osiedla, który prezentujemy na załączonej grafice. Przewodnik spaceru pokaże nam więcej planów osiedla oraz projekty domów.

Plan osiedla Praca, obecnie osiedle Bór, z czasów międzywojennych

Na osiedlu Praca zaplanowano między innymi takie obiekty i miejsca:

  • szpital
  • rzeźnia
  • kąpielisko
  • plac targowy
  • hale targowe
  • szkoła
  • plac szkolny
  • plac sportowy
  • dom ludowy
  • stacja kolejowa

Jak dobrze wiemy, a szczególnie wiedzą to mieszkańcy Boru, nie zrealizowano wszystkich planów i nie wszystkie te obiekty powstały, a te, które udało się zrealizować, znajdują się gdzie indziej, niż pierwotnie planowano. Ogromna szkoda! Bór byłby jeszcze piękniejszy…

Tragedia Boru i Skarżyska

Realizację tych imponujących planów organizacji osiedla przerwała II wojna światowa. Przyniosła też ona, niestety, jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego miasta. W lutym 1940 roku to właśnie w lesie na skraju osiedla Niemcy dokonali egzekucji mieszkańców Skarżyska. Mieszkańców wyjątkowych, bo oddanych ojczyźnie, swojemu miastu i mocno zaangażowanych w konspirację przeciw wrogowi.

Bór to też Szkoła Podstawowa nr 2, która jest kontynuatorem szkoły wcześniej znajdującej się przy dawnej Szosie Krakowskiej. Tam też rozgrywały się tragiczne wydarzenie czasów wojny. To właśnie pod szkołę na Borze przeniesiono pomnik ku pamięci tamtych wydarzeń pierwotnie znajdujący się pod dawną Dwójką.

Przeczytaj więcej o wojennej tragedii Skarżyska:

Długa noc pełna koszmarów Skarżyska-Kamiennej – miasta wyjątkowego

I właśnie pod Szkołą Podstawową nr 2 przy ulicy Zwycięzców rozpocznie się najbliższy spacer zatytułowany „Tajemne i całkiem jawne odsłony osiedla Bór”.

Odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia 2024 roku. Rozpocznie się o godz. 16.30. Chwilę wcześniej na osiedle przyjedzie autobus MKS nr 25, więc niezmotoryzowanych uczestników spaceru zachęcamy do skorzystania z komunikacji zbiorowej.

Spacer przejdzie spod szkoły na mogiłę, podejdzie też nad rzekę w okolice nieistniejącego młyna, gdzie doszło do starcia partyzantów z hitlerowcami. W pobliżu znajduje się symboliczny grób poległego w tej walce Andrzeja Paska „Jędrka”.

Potem wrócimy na ulice osiedla, gdzie można zobaczyć między innymi ciekawe domy mieszkalne „bliźniaki” oraz modernistyczne budynki mieszkalne. Spacer zakończy się na Skwerze im. Grzegorza Łapaja.

Spacer historyczny potrwa tradycyjnie ok. dwóch godzin, więc uczestnicy będą mogli skorzystać w drodze powrotnej z autobusu 25, który o godz. 18.26 odjedzie spod szkoły, a o 18.28 z przystanku na ul. Wojska Polskiego przy skwerze.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Zapraszamy!