REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

„Podziemnie miasto – tajemnice skarżyskich schronów” to tytuł najbliższego spaceru historycznego w Skarżysku-Kamiennej. Schrony to temat niezmiennie ciekawy, a tym razem zajrzymy w nowe miejsca i na pewno dowiemy się czegoś nowego.

Zobacz relację ze spaceru po schronach osiedla Milica w Skarżysku:

Co zostało z miasta pod miastem? Spacer historyczny po schronach osiedla Milica w Skarżysku przyciągnął tłumy

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę miesiąca odbędzie się spacer historyczny „Chodźmy w miasto!”, na który zapraszają Fundacja Wczoraj dla Jutra oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Nie będzie to pierwszy spacer po skarżyskich schronach, ale jest to temat na tyle ciekawy i wciąż kryjący wiele tajemnic, że schronów nigdy dość. Za każdym razem też na spacerach są nowi uczestnicy i na pewno część z nich do „podziemnego Skarżyska” jeszcze nie zaglądała.

Zobacz relację z poprzedniej wizyty w schronach Skarżyska:

Z wizytą w schronie i nie tylko. Odbył się spacer historyczny po osiedlach Milica i Bzin w Skarżysku

W tym spacerze przewodnikami będą dr Piotr Kardyś, nauczyciel i historyk, oraz Paweł Rzuchowski, miłośnik historii szczególnie właśnie schronami zainteresowany.

Oto kilku z punktów spaceru po schronach:

  • Szkoła Podstawowa nr 5 – tutaj pod salami lekcyjnymi, znajdowało się centrum dowodzenia na wypadek, gdy zaistniała potrzeba obrony miasta przed atakiem
  • fontanna na osiedlu Milica – stara wersja tego obiektu była czymś więcej niż fontanną
  • liczne „grzybki” rozsiane po całej Milicy – wyjścia ewakuacyjne ze schronów
  • Miejskie Centrum Kultury – pod naszym „Emcekiem” też były wybudowane schrony i to bardzo duże.

Dziś bunkry na Milicy nie znajdują się w gotowości na wypadek zagrożenia, a wiele z nich zostało zamienione na piwnice czy schowki. Są jednak jeszcze takie, gdzie zachowano przynajmniej część wyposażenia, jak na przykład w szkole „Piątce”.

Przewodnicy na pewno też opowiedzą o specyficznej architekturze Milicy, zwanej „osiedlem twierdzą”, która również miała znaczenie obronne. Na mecie spaceru, w MCK, odbędzie się wykład z pokazem zdjęć.

Mecenasami spacerów historycznych są:

Ogromne podziękowania!

Więcej o schronach Skarżyska można przeczytać w artykule „Skarżyskie schrony z okresu zimnej wojny – zapomniane budowle”, który Paweł Rzuchowski napisał wspólnie z Pawłem Gębskim, a który znajduje się w roczniku „Z dziejów regionu i miasta” z 2010 roku:

Z dziejów regionu i miasta – rocznik 1/2010 – PTH Skarżysko

Spacer historyczny „Podziemnie miasto – tajemnice skarżyskich schronów” rozpocznie się przy Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Norwida o godz. 12.00 w niedzielę 26 maja 2024 roku.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to