Z wizytą w schronie i nie tylko. Odbył się spacer historyczny po osiedlach Milica i Bzin w Skarżysku

1666
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Kolejny spacer historyczny odbył się w Skarżysku. Tym razem miłośnicy dziejów naszego miasta poznawali historię Milicy oraz Bzina. Na Milicy zajrzeli m.in. do schronu.

Zapraszamy na spacery historyczne po Skarżysku-Kamiennej w 2024 roku:

Chodźmy w miasto i odkrywajmy fascynującą historię Skarżyska! Historycy zapraszają miłośników historii na spacery historyczne

Całkiem niedawno odbył się pierwszy z serii spacerów, które organizują dla pasjonatów historii Fundacja Wczoraj dla Jutra oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna. Poprzednim razem uczestnicy spaceru poznawali osiedle Kolejowe oraz Dolną Kamienną.

Zapraszamy na spacer historyczny śladami kultowych lokali w Skarżysku:

Śladami lokali, w których skarżyszczanie witali nowy rok. Zapraszamy na spacer historyczny

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Tym razem przyszła pora na Milicę oraz historyczną część naszego miasta, jaką jest Bzin. Spacerowicze ruszyli na przechadzkę tym chętniej, że wielu z nich dzień wcześniej brało udział w debacie zorganizowanej na 100-lecie miasta. Po sobocie spędzonej na siedząco niedziela była więc „na nogach”.

Konferencja historyczna z okazji 100-lecia Skarżyska: Historycy debatowali, mieszkańcy słuchali i pytali

 

Spacer zaczął się przy Szkole Podstawowej nr 5. To między innymi tam, w podpiwniczeniach budynku znajdującego się na skraju Milicy, można zobaczyć zachowane pozostałości po schronach, w jakie obfitowało to osiedle.

Uczestnicy zwiedzili takie miejsce, ale akurat nie tam, a w jednym z bloków osiedla. Jego mieszkańcy zachowali ze schronu tyle, ile się dało. Są tam więc masywne podwójne drzwi z wyjaśniającymi przeznaczenie tych pomieszczeń napisem. Wewnątrz ostały się jeszcze między innymi urządzenia do napowietrzania wyposażone w filtry. Jest tam też tzw. ubikacja turecka (kucana). Na ścianach można zobaczyć też regulaminy i instrukcje na wypadek zagrożenia.

Osiedle Milica było budowane w latach 50. i 60. XX wieku, czyli w czasach zimnej wojny, gdy w naszej części świata obawiano się zagrożenia ze strony państw „imperialistycznych”. Stąd właśnie duża liczba schronów pod budynkami, ale też i zbiornik wody na wypadek zagrożenia atakiem. Znajdował się on pod dawną fontanną. Niestety, został on usunięty, gdy fontannę przebudowywano.

Po atrakcjach Milicy przyszła pora na wycieczkę na Bzin. Kiedyś była to najpierw osada, a potem część miasta. Obejmowała między innymi teren dzisiejszych osiedli Metalowiec i Zachodnie. Zanim powstało nasze miasto, działała tam między innymi kuźnica. Od nazwy tego miejsca ma wziąć nazwę zbiornik wodny, którego budowa jest w planach.

Zalew Bzin powstanie w Skarżysku do 2032 roku. Będzie trzy razy większy od Rejowa!

Spacerowiczów po atrakcjach oprowadzali historycy: Marcin Janakowski, Piotr Kardyś oraz Marcin Medyński. Swoją wiedzą, a także pamiątkami, dzielili się uczestnicy, między innymi Krzysztof Niziołek, Bartłomiej Pająk i Artur Tusiewicz.

Wkrótce odbędą się kolejne spacery. Ich daty i program poznamy wkrótce.