Star 266, który wziął udział w Rajdzie Paryż-Dakar
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Star 266, ciężarówka produkowana przez wiele lat w Starachowicach, będzie głównym bohaterem spotkania, na które zaprasza Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach. Będzie to okazja obejrzeć ten i inne modele oraz nabyć książkę o historii Stara.

Zobacz relację z jubileuszu ciężarówki Star 266:

Star 266 – gwiazda, legenda i duma Starachowic obchodzi jubileusz 50-lecia

Star – kto nie zna tej marki samochodów ciężarowych? Choć już nie produkowane, są cały czas dumą Starachowic. Stary służyły w Polsce, służyły też na całym świecie i cały świat zjeździły. Mają swoich fanów, którzy zachowują historię Stara, jak potrafią. Jedni je kupują, remontują i przywracają do życia. Inni piszą o nich książki.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jednym z czołowych modeli, który zjeżdżał z taśm Fabryki Samochodów Ciężarowych Star w Starachowicach, był Star 266. Star 266 był najdłużej produkowanym modelem w FSC, więc nie dziwi, że jest dumą Stara i Starachowic. Jego głównym odbiorcą był armia, gdzie używany jest do dziś, ale można go było też zobaczyć jako wóz strażacki czy w innych służbach.

Star 266 jest więc bezsprzecznie legendą polskiej motoryzacji. Jego pierwsze egzemplarze zjechały z taśmy produkcyjnej 5 lipca 1973 roku, więc kilka dni temu minęła 50. rocznica tego wydarzenia. Ta rocznica oraz znaczenie pojazdu dla polskiej motoryzacji sprawiły, że Star 266 będzie jednym z bohaterów spotkania, na które zaprasza Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach.

Wydarzenie „50. rocznica rozpoczęcia produkcji samochodu Star 266” odbędzie się w sobotę 8 lipca 2023 roku. Będzie można dowiedzieć się wiele o Starze 266 i innych modelach, obejrzeć wystawę i oczywiście podziwiać same pojazdy.

Będzie to też okazja do nabycia książki „Star. Kolebka polskiej motoryzacji”, którą napisał Robert Przybylski. Książka przedstawia historię starachowickiej fabryki, modele, które weszły do produkcji, jak i te, które ostały się tylko jako projekty.

Książka Robert Przybylski – Star. Kolebka polskiej motoryzacji

50. rocznica rozpoczęcia produkcji samochodu Star 266 – program wydarzenia:

11.00–12.30 – konferencja „Star 266 – pół wieku służby”

12.45–13.30 – promocja książki Roberta Przybylskiego „Star. Kolebka polskiej motoryzacji”

13.30–14.00 – prezentacja pojazdów, w tym wyremontowanego Stara 28 „Osinobus”

14.00–15.00 – wernisaż wystawy „Starem przez pół wieku”

15.00 – wojskowy posiłek

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzuem” w Starachowicach mieści się przy ul. Wielkopiecowej 1, a główne wejście jest od ul. Piłsudskiego, gdzie znajduje się też parking.

Zapraszamy!

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to