Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Wiele się działo w czwartkowe południe u skarżyskich strażaków. Uroczyście przekazano im nowy imponujący wielozadaniowy wóz gaśniczy, odsłonięto tablicę w nowej wersji poświęconą Janowi Witwickiemu, a po tych uroczystościach obecni podzielili się opłatkiem.

Czwartek był dla strażaków skarżyskiej Państwowej Straży Pożarnej dniem bardzo intensywnym, ale na szczęście nie z powodu pożarów. Tego dnia w skarżyskiej komendzie PSP odbyła się potrójna uroczystość.

Najnowocześniejszy wóz strażacki w województwie

Od kilku tygodni na wyposażeniu straży pożarnej w Skarżysku-Kamiennej jest nowy wóz strażacki. To ponad 25-tonowa Scania, która zabiera na pokład ponad 8000 litrów wody. Posiadanie takiego wozu to powód do dumy, ale jest on niezbędny, o czym przekonywał komendant skarżyskiej straży Marcin Machowski.

– Powiat skarżyski to 67 tysięcy ludzi i 400 km2 powierzchni. Na tym terenie czyha szeroka gama zagrożeń cywilizacyjnych. Mamy tu zakłady z dużym ryzykiem awarii przemysłowej, a 60% powierzchni pokryte jest lasami. I w tym i w zeszłym roku mieliśmy ponad tysiąc interwencji. Strażacy muszą być dobrze przygotowani i skarżyscy strażacy są dobrze przygotowani – mówił komendant.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Nowa pojazd wydatnie pomoże w radzeniu sobie z pożarami i innymi zagrożeniami.

– To w tym momencie najnowocześniejszy i najnowszy taki pojazd w województwie świętokrzyskim. Możemy się nim cieszyć dzięki przychylności wielu osób i instytucji – dodał Marcin Machowski, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że w garażu straży na ul. 1 Maja w Skarżysku stoi nowy pojazd.

Nowego pojazdu skarżyskim strażakom pogratulował również wojewódzki komendant straży pożarnej Krzysztof Ciosek.

– Musicie się jednak liczyć z tym, że ten wóz może być użyty w całym kraju. Życzę wam zawsze szczęśliwych powrotów – dodał.

O nowym wozie strażackim przeczytaj tutaj:

25-tonowa bestia już w Skarżysku! Nasi strażacy mają nowy wóz

 

Pojazd kosztował blisko 1,2 miliona złotych i został zakupiony dzięki wkładowi finansowemu następujących instytucji: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Komenda Główna Państwowa Straży Pożarnej, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta Skarżyska-Kamienna, Urząd Miasta i Gminy Suchedniów, Powiat Skarżyski, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej.

Poświęcenia nowego pojazdu dokonali ks. Karol Piłat z Ostrej Bramy i o. Rafał Kołodziejski z parafii franciszkanów.

Tablica ku pamięci Jana Witwickiego – prekursora straży pożarnej w Skarżysku

Dziś strażacy w Skarżysku-Kamiennej dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem, ale był taki czas, że w naszym mieście (choć wtedy jeszcze formalnie nie mieście, a osadzie pod nazwą Kamienna) straży pożarnej w ogóle nie było.

Założył ją w końcu 19. wieku Jan Witwicki, przedsiębiorca, który przybył do Skarżyska i otworzył zakład o nazwie Odlewnia Żelaza i Emaljernia „Kamienna – Jan Witwicki”. Nie ograniczył się jednak do prowadzenia biznesu – angażował się też w życie społeczne, czego przejawem było m.in. właśnie założenie straży ogniowej. Była to jednostka zakładowa, ale działała w całym mieście.

straz ogniowa jan witwicki skarzysko
Straż ogniowa w fabryce Odlewnia Żelaza i Emaljernia Kamienna – Jan Witwicki, koniec 19. wieku, fot. zbiory rodziny Witwickich

Janowu Witwickiemu kilka lat temu poświęcono obelisk przy siedzibie skarżyskiej straży, ale w jego miejscu stanął potem pomnik św. Floriana. W zamian wykonano nową tablicę, która znajduje się wewnątrz siedziby KP PSP.

 

– Tablica będzie przypominać, że Jan Witwicki zainicjował ochronę pożarową w naszym mieście i jest prekursorem straży pożarnej – powiedział komendant Machowski.

Na tablicy czytamy:

Janowi Witwickiemu
10.03.1844–29.05.1908
Wybitnemu współtwórcy przemysłu polskiego
Założycielowi w roku 1899 pierwszej straży ogniowej
na terenie osady Kamienna
Skarżyscy strażacy, 2019

Strażacy łamali się opłatkiem

Ostatnią odsłoną uroczystości było spotkanie opłatkowe. Duchowni odczytali fragment Pisma Świętego, a potem strażacy przełamali się opłatkiem między sobą i z gośćmi.