REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Związek Strzelecki „Strzelec” ze Skarżyska-Kamiennej włącza się w ogólnopolską kwestę na rzecz Żołnierzy Wyklętych – na ich ekshumację i godny pochówek.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten jest okazją do ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy prowadzonej przez Fundację Niezłomni. Zebrane pieniądze pomagają znajdować, ekshumować i organizować pochówek żołnierzom, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym reżimem.

Jednostka Strzelecka 2104 Związku Strzeleckiego „Strzelec”, czyli skarżyscy Strzelcy oraz Orlęta, włączą się w tę zbiórkę i również będą kwestować.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Zbiórka odbędzie się w najbliższą niedzielę, 7 marca 2021 roku, przed trzema skarżyskimi kościołami:

  • kościołem św. Józefa na Zachodnim
  • Ostrą Bramą
  • klasztorkiem ojców franciszkanów na Dolnej Kamiennej

Zachęcamy do przyłączenia się.

Fundacja Niezłomni ma wieloletnie doświadczenie w poszukiwaniach, ekshumacjach, identyfikacjach genetycznych oraz w organizowaniu uroczystych pogrzebów ofiar komunistycznego terroru. W ciągu 7 lat poszukiwań fundacja odnalazła szczątki 30 osób, które były ukryte w różnych niedostępnych miejscach. Na podstawie porównawczego materiału genetycznego DNA pobranego od rodzin oraz kwerend historycznych zidentyfikowano piętnaście osób. Obecnie trwają prace w laboratoriach genetycznych mające na celu zidentyfikowanie pozostałych ofiar.

Fundacja działa również na ziemi świętokrzyskiej. W 2015 i 2016 roku w lasach koło Kielc z czterech rozrzuconych w lesie jam grobowych zespół badawczy ekshumował osiem osób. Są to ofiary komunistycznej egzekucji, wcześniej przetrzymywane w kieleckim więzieniu. Na podstawie porównawczego materiału genetycznego oraz kwerend historycznych zidentyfikowanych zostało siedmiu żołnierzy.