Historia ołówkiem i akwarelą zapisana – wystawa dzieł Sylwestra Kiełka w muzeum

1810
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej otwarto wystawę „Szkice Niezłomnych w szkicach Sylwestra Kiełka”. Są na niej skarżyskie akcenty.

Sylwester Kiełek mieszka w Starachowicach, ale urodził się w Skarżysku. Jak przyznał, na tematykę, tego co uwiecznia za pomocą ołówka czy akwareli, wpływ miało kilka czynników. – Sam jestem związany ze środowiskami kombatanckimi, należę do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uważam, że trzeba przekazać wiedzę historyczną młodym pokoleniom, a sztuka jest jej doskonałym nośnikiem – mówił autor.

Sylwester Kiełek

Większość rysunków wzorowana jest na zdjęciach, w tym na fotografiach pochodzącego ze Skarżyska Feliksa Konderki. Na wystawie zobaczymy m.in. wizerunki Antoniego Hedy-Szarego i Władysława Wasilewskiego „Oseta”. Dużo rysunków przedstawia partyzantów Wykusu, w tym samego Jana Piwnika „Ponurego”. Ponadto na szkicach przedstawieni są Żołnierze Niezłomni, a także znani oficerowie wojska polskiego.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wystawa „Szkice Niezłomnych w szkicach Sylwestra Kiełka” jest pierwszą otwartą w tym roku. A rok jest to szczególny, ponieważ Muzeum im. Orła Białego obchodzi w 2019 roku 50-lecie istnienia. O wydarzeniach, które ja uświetnią, dowiemy się wkrótce. – Chcemy, żeby ten rok był dla nas wyjątkowy, a oferta bogata – powiedziała dyrektor muzeum Monika Kowalczyk-Kogut.

O szczegółach będziemy informować.

Wystawa będzie czynna do 5 maja 2019 roku. Można ją zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp w cenie biletu wstępu do muzeum.

Sylwester Kiełek urodził się w Skarżysku-Kamiennej, a obecnie mieszka w Starachowicach. Kształcił się w Liceum Plastycznym w Kielcach, a następnie studiował na Wydziale Rzeźby Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Od 1996 r. pracował jako  nauczyciel Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach, a od 2008 r. jest jego dyrektorem.

Artysta tworzy w drewnie, zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Wspólnie z Leszkiem Drożdżem jest autorem kilku pomników, figur i rzeźb. Swoje prace prezentuje na wystawach. Szkice Niezłomnych, które obejrzymy w Skarżysku, prezentował już w kilku miejscach.