Marek Jedynak - książka - Władysław Wasilewski Oset Odrowąż
Marek Jedynak oraz rodzeństwo „Oseta”: siostra Józefa Stefanowska-Rybus ps. „Poranek” oraz brat Mieczysław Wasilewski
BEZPŁATNE PORADY PRAWNE
bezplatne porady prawne skarzysko
bezplatne porady prawne skarzysko

Na czwartkowej promocji książki wśród obecnych w patio MCK była rodzina „Oseta”, m.in. siostra Józefa Stefanowska-Rybus ps. „Poranek” oraz brat Mieczysław Wasilewski.

Uczestników spotkania przywitał Szczepan Mróz, prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt”, który losy „Oseta” nazwał kwintesencją polskiego partyzanta. – Był młody, przystojny. Był dowódcą i zginął bohatersko. A dzisiejsza młodzież nie wie, że i „Oset” nosił modną dziś fryzurę, z długą grzywką i wygolonymi bokami – powiedział.

Marek Jedynak w dużym skrócie przedstawił obecnym życiorys Władysława Wasilewskiego, urodzonego na Syberii, gdzie zesłano jego rodzinę. Po przyjeździe do Skarżyska uczył się w gimnazjum, które dziś jest II Liceum Ogólnokształcącym.

Po wybuchu wojny zdołał zbiec z aresztu, a po powrocie do domu był w nim najstarszym członkiem rodziny. Imał się różnych zajęć, nie tylko w Skarżysku. Z czasem zajął się tajnym nauczaniem i działalnością w konspiracji harcerskiej. Później walczył m.in. w szeregach Gwardii Ludowej.

W 1943 Jan Piwnik „Ponury” zaproponował mu dowództwo plutonu. U „Ponurego” walczył jedynie kilka miesięcy. Zginął 6 sierpnia 1943 w okolicach Dalejowa w potyczce z oddziałami niemieckimi. Jego grób znajduje się na cmentarzu na Zachodnim.

Rodzina „Oseta” serdecznie podziękowała autorowi za podjęcie się niełatwego zadania spisania jego losów.

Książka Marka Jedynaka to pierwsze tak bogate opracowanie życiorysu skarżyskiego harcerza i partyzanta. Jest to szczegółowy opis jego życia, jego działań w harcerstwie, partyzantce, konspiracyjnym nauczaniu. To także próba zmierzenia się mitem bohatera, na ile odpowiada prawdzie.

Imię Władysława „Oseta” Wasilewskiego nosi Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych oraz ulica, przy której szkoła się znajduje.

Dr Marek Jedynak – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; kustosz w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach; członek Zarządu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. działalnością Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej oraz losami żołnierzy AK po II wojnie światowej w Polsce i na emigracji.

Autor ponad 100 artykułów popularnonaukowych i naukowych oraz książek: Robotowcy 1943; Kapliczka na Wykusie; Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”; Niezależni kombatanci w PRL – nagrodzonej tytułem Książka Historyczna Roku 2014; Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż”. Współautor biografii Pułkownik Jan Piwnik „Ponury”, a także Inwentarza zespołu archiwalnego Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach.

marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-012
Szczepan Mróz
marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-013
Marek Jedynak

marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-002marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-003marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-004marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-005marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-006marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-007marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-008marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-009marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-010marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-011marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-014marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-015

Marek Jedynak - książ Władysław Wasilewski Oset Odrowąż
Marek Jedynak oraz rodzeństwo „Oseta”: siostra Józefa Stefanowska-Rybus ps. „Poranek” oraz brat Mieczysław Wasilewski

marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-001marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-017marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-018marek-jedynak-wasilewski-oset-ksiazka-019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here