Gwiazda Mocy w Szkole Podstawowej nr 5 w Skarżysku. Uczniowie Piątki nabywali cenne społeczne umiejętności

963
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Gwiazda Mocy” to tytuł warsztatów, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 5 w Skarżysku-Kamiennej. Miały na celu pokazać młodzieży, jak poruszać się we współczesnym świecie, jak unikać zagrożeń i jak wykorzystywać możliwości.

Współczesny świat oferuje wiele możliwości dla każdego, również dla młodzieży. Jednocześnie jednak czyha na nastolatków mnóstwo zagrożeń. Warsztaty „Gwiazda Mocy”, z którymi przybyli do Skarżyska trenerzy Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z Warszawy miały na celu nauczyć młodych skarżyszczan, jak bezpiecznie poruszać się we współczesnym świecie, który przypomina morze – raz spokojne i piękne, a innym razem wzburzone i niebezpieczne.

Warsztaty były więc symulacją rejsu po morzu. Rejs taki może być wspaniałym przeżyciem dającym mnóstwo radości, ale morze potrafi też nieść zagrożenia. Tak samo jest w życiu. I o tych szansach i zagrożeniach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Skarżysku się dowiadywali.

Podczas warsztatów uczniowie wraz z trenerami wybrali się we wspólny rejs. Jego celem było znalezienie drogi do spełnienia marzeń. Młodzież, instruowana przez ekipę specjalistów, uczyła się, jak rozpoznawać i jak reagować na najmniejsze sygnały niebezpieczeństwa, aby nie zostać wiedzionym na niebezpieczne wody.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie - Bartosz Bętkowski

Fabuła warsztatów obracała się między innymi wokół takich zagadnień jak:

 • dążenie do marzeń
 • podejmowanie właściwych decyzji
 • wiara we własne możliwości
 • radzenie sobie w trudnych sytuacjach
 • uzależnienia
 • manipulacja
 • asertywność
 • wulgaryzmy

Warsztaty „Gwiazda Mocy” to jedne z wielu działań profilaktycznych w skarżyskiej Piątce, obecnie najbardziej licznej skarżyskiej szkole podstawowej. Pedagożki Anna Piasta i Aneta Hartwich-Chomicz zmagają się na co dzień z wieloma problemami u swoich podopiecznych. Jak mówią, wiele złego poczyniła pandemia i odosobnienie, z którym młodzież generalnie sobie nie radziła. Ponadto młodzi ludzie zmagają się z licznymi zagrożeniami, pokusami i lękami. Wielu nastolatków nie radzi sobie z zagrożeniami, jakie wypływają z nadmiernego zaangażowania w wirtualny świat internetu.

Świadoma jest też tego dyrektorka SP 5 Renata Karpeta:

W dzisiejszych czasach musimy stawiać na profilaktykę. Jest to jedno z najważniejszych działań w edukacji. Po pandemii dzieci mają dużo problemów. Takie działania profilaktyczne służą temu, żeby na nowo zintegrowały się ze sobą w świecie realnym, żeby wzbudzić w nich empatię, żeby ich pobyt w szkole dawał im pełnię satysfakcji. Również, żeby czas pozaszkolny taki był. Izolacja pandemiczna nie wpłynęła dobrze na naszą młodzież. Problemy, które istniały już wcześniej, jeszcze się nawarstwiły. Ograniczenie kontaktów bezpośrednich do rozmów przez internet sprawiło, ze teraz bezpośrednie nawiązywanie kontaktów rówieśniczych jest dla młodych ludzi trudnością. Przez jakiś czas żyli w świecie takim, jakim chcieli, natomiast teraz znów muszą zmierzyć się z sytuacją, że żyją w społeczeństwie, które jest, które jest, jakie jest.Renata Karpeta, dyrektorka SP 5 w Skarżysku-Kamiennej

Szkoła Podstawowa nr 5 dziękuje prezydentowi Skarżyska Konradowi Krönigowi oraz kierowniczce Referatu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej Urszuli Wiśniewskiej za umożliwienie realizacji warsztatów.