Zachować pamięć – uczniowie z Niemiec w Skarżysku na wymianie młodzieży. Przyjechali na zaproszenie Erbla

1196
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Właśnie zakończył się pierwszy etap polsko-niemieckiej wymiany z udziałem uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej. Motywem przewodnim była trudna wspólna historia obu narodów, a pobyt odbywał się pod hasłem „Wege zur Erinnerung. Zachować pamięć”.

Przez osiem dni w Skarżysku-Kamiennej i regionie przebywali uczniowie z gimnazjum z miasta Tostedt, leżącego koło Hamburga w Dolnej Saksonii. Przyjechali na zaproszenie I LO w Skarżysku-Kamiennej.

Wymiana młodzieży pomiędzy niemieckim gimnazjum a skarżyskim ogólniakiem odbywała się pod hasłem „Wege zur Erinnerung. Zachować pamięć”. Polscy i niemieccy uczniowie poznawali wspólną dla obu krajów, a jednocześnie trudną historię.

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

Przez pierwsze dni uczniowie mieszkali w Nowej Słupi. Odwiedzili miejsca pamięci, w tym Muzeum Powstania Warszawskiego, obóz Auschwitz-Birkenau, czyli Oświęcim-Brzezinka, oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, a także oglądali ślady obecność Niemców w Skarżysku-Kamiennej podczas II wojny światowej.

Goście zobaczyli też inne, niezwiązane z historią polsko-niemiecką miejsca, jak choćby Muzeum Wsi Kieleckiej, Święty Krzyż czy Geopark Kielce.

Ze strony polskiej spotkanie poprowadzili nauczyciele I LO: historii – dr Piotr Kardyś, oraz niemieckiego – Anna Górecka. Jak podkreślał Piotr Kardyś, wymiana taka to, poza poznawaniem i rozumieniem problematycznej wspólnej przeszłości, również okazja do bliższego poznania się i nawiązania przyjaźni.

Na pożegnalnym spotkaniu w szkole gościom za przyjazd dziękowała dyrektor Erbla Martyna Maćkowiak. Goście, a konkretnie opiekunowie, Ulrike Boess i Frederic Aumaitre, dziękowali za gościnę.

Nasi uczniowie na tę okazję przygotowali historię I LO w Skarżysku, a także nauczyli się niemieckich piosenek, w  tym „Herzbeben”, a niemieccy zaśpiewali „Obozowe tango”. Potem wszyscy razem śpiewali „Hej, sokoły”.

We wrześniu nastąpi rewizyta i to uczniowie Erbla pojadą do Niemiec na wymianę młodzieży.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here