Otwarcie nowej wystawy w muzeum w Skarżysko odbyło się z hukiem. W głównej roli Mazurek Dąbrowskiego

1007
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej zaprasza na nową wystawę. Nosi tytuł „Z ziemi włoskiej do Polski…, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego”, więc tytuł wyjaśnia wszystko.

Hymn narodowy każdy znać powinien i z grubsza każdy zna, ale na pewno nie każdy zna jego historię, czyli przede wszystkim kulisy jego powstania. Tego i wielu innych ciekawostek z czasów, gdy Polska była jeszcze pod zaborami, dowiemy się z nowej wystawy w „Orle Białym” w Skarżysku-Kamiennej.

Wystawa „Z ziemi włoskiej do Polski…, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego” to nie tylko fakty, ale też wiele eksponatów z tamtej epoki. Jest uch blisko sto, a pochodzą w większości z z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pozostałe są ze zbiorów skarżyskiego muzeum.

Zobacz, jak powstaje nowa inwestycja mieszkaniowa w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty Konopnickiej - R E K L A M A

Wernisaż wystawy rozpoczął się, nie inaczej, od Mazurka Dąbrowskiego. Wykonała go Marszałkowska Orkiestra Dęta Województwa Świętokrzyskiego.

Potem do akcji wkroczyła stołeczna grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał”, która oddała salwę armatnią.

O samej wystawie i hymnie opowiadali dyrektor muzeum Grzegorz Bień oraz kustosz Albert Gajewski. Wśród zaproszonych gości byli posłanka Marzena Okła-Drewnowicz oraz samorządowcy.

Wystawa „Z ziemi włoskiej do Polski…, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego” będzie czynna do ostatnich dnia listopada. Wstęp na wystawę w ramach ceny wstępu do muzeum.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here