REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

„Bić się do końca” to tytuł wystawy z Instytutu Pamięci Narodowej, którą właśnie otwarto w I Liceum Ogólnokształcącym.

Wystawa „Bić się do końca” już po raz drugi gości w Skarżysku. Poprzednio można było ją obejrzeć w Muzeum im. Orla Białego. Kto wówczas nie miał okazji, może to zrobić teraz. Na wystawę może wejść każdy, nie tylko uczniowie szkoły.

W czwartek uroczyście wystawę otwarto. Pojawili się z tej okazji jej autorzy dr Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski z radomskiej delegatury IPN. Honorowymi gośćmi byli skarżyscy kombatanci Henryk Czech i Janusz Sermanowicz.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Obecnych przywitali dr Piotr Kardyś, nauczyciel historii w Erblu i pomysłodawca wystawy, oraz Martyna Maćkowiak, dyrektor szkoły. Uczniowie z kolei przygotowali wiersze i piosenki patriotyczne, a gości uhonorowali bukietami kwiatów.

Wystawa „Bić się do końca” przedstawia historię podziemia niepodległościowego w regionie radomskim w latach 1945–50. Szczególnie wiele miejsca poświęcono Franciszkowi Jaskulskiemu „Zagończykowi”, który kierował Związkiem Konspiracji.

Autorzy wystawy przybliżyli postać Zagończyka i realia, w jakich przyszło działać polskiemu podziemiu, a szczególną uwagę zwrócili na ogromne dysproporcje pomiędzy liczbą żołnierzy podziemia, a wkraczająca do Polski Armią Czerwoną. – Byli skazani na porażkę militarną, ale mówili „nie mogliśmy pogodzić się z obecnymi stanem rzeczy” i dlatego bili się do końca. Tworząc wystawę, chcieliśmy przywrócić pamięć ich imionom, nazwiskom i wizerunkom – powiedzieli autorzy wystawy.

Wystawa będzie czynna do końca stycznia i każdy chętny może zajrzeć do szkoły, aby zapoznać się z historią „Zagończyka” i jego ludzi.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to