Zalew Bzin, który będzie największym zalewem w Skarżysku i okolicy, powstanie do 2032 roku. Poinformowali o tym przedstawiciele władz centralnych, samorządowych oraz Wód Polskich.
Kilka dni temu tematem dobrych informacji był zalew Bernatka w Skarżysku-Kamiennej, nad którym ma powstać park rozrywki Noe Park. Teraz dobre informacje dotyczą kolejnego zalewu, który dopiero powstanie. Mowa tu o zbiorniku Bzin określanym też jako Jezioro Bzińskie. Ten jednak dopiero ma powstać w miejscu zalewu Piachy, ale będzie znacznie większy.
Plany budowy zbiornika Bzin w Skarżysku-Kamiennej, na rzece Kamiennej, mają długą, co najmniej kilkudziesięcioletnią, historię. Jak poinformowały dziś władne w tym temacie instytucje, ta historia dobiegnie końca do 2032 roku. Wtedy zalew Bzin ma być już oddany do użytku.
Z dobrymi informacjami dla mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i oczywiście nie tylko dla nich, przyjechał po raz kolejny do swojego rodzinnego miasta Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Towarzyszyli mu Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz dwaj inni skarżyszczanie – Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Roman Wojcieszek. Były prezydent Skarżyska wystąpił tym razem w nowej roli, jako Przewodniczący Zespołu Koordynacyjno-Eksperckiego ds. budowy Zbiornika Wodnego Bzin.
Zalew Bzin w Skarżysku powstanie do 2032 roku
Konkretne działania w sprawie budowy zbiornika Bzin trwają już od kilku lat. Jednak jeszcze wcześniej, bo już na etapie budowy drogi ekspresowej S7, pomyślano o przyszłym zalewie. Powstała wtedy długa estakada nad terenem, który już wkrótce, miejmy nadzieję, zostanie zalany wodą.
Zalew Bzin będzie zbudowany w biegu rzeki Kamiennej i będzie rozciągał się niemal od wsi Wołów w gminie Bliżyn aż do okolic ulicy Jana Pawła II, czyli drogi DK42. Nowy zalew przykryje więc obecny zbiornik w tym miejscu, czyli Piachy.
Podstawowe dane o zbiorniku Bzin w Skarżysku:
- czas realizacji: do 2032 roku
- koszt budowy: ok. 120 milionów złotych
- powierzchnia ok. 100 hektarów (dla porównania – zalew Rejów ma 30 ha)
- pojemność: 4 miliony metrów sześciennych wody (ok. cztery razy więcej niż Rejów)
- rezerwa powodziowa: ponad 600 tysięcy m3 wody
Funkcje zbiornika Bzin:
- rekreacyjna
- retencja powodziowa – w okresie wezbrań zbiornik będzie wykorzystywany do kontrolowania fali powodziowej rzeki Kamiennej w Skarżysku oraz na odcinku do zbiornika Brody w Brodach Iłżeckich
- zapewnienie wody w okresach suszy – zbiornik będzie gromadził wodę dla celów gospodarczych oraz do pokrycia niedoborów wody w rzece poniżej niego.
- wyrównanie przepływów w okresach stanów niskich – zbiornik pomoże zrównoważyć przepływy w zlewni poniżej niego, zwłaszcza w tzw. „niżówkach”
- zapewnienie przepływu nienaruszalnego – zbiornik będzie stanowił stałe źródło wody
- wykorzystanie energetyczne: Istnieje potencjał wykorzystania energii wodnej w postaci budowy małej elektrowni wodnej typu MEW, tzw. MEWka
- zabezpieczenie wody do celów pożarowych – zbiornik będzie stanowił rezerwuar wody w razie potrzeby gaszenia pożarów
(za Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie)
Jeszcze w 2023 roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie koncepcji zalewu oraz raportu jego oddziaływania na środowisko. Dopiero potem będzie można przystąpić do kolejnych działań, żeby za kilka lat można było z kolei przejść do prac w terenie.
Podczas briefingu prasowego, który odbył się w niedalekiej okolicy przyszłego zalewu Bzin, tuż przy tzw. przewale staszicowskiem, gdzie już kiedyś był zalew na potrzeby wielkiego pieca zakładu metalurgicznego z XVIII wieku, zaprezentowano „mapę drogową” inwestycji. Założenia są takie, że inwestycja zostanie zakończona do 2032 roku.
Zalew Bzin – mapa drogowa inwestycji
Lata 2023–2027
1. Opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej, raportu oddziaływania na środowisko i wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.
2. Podpisanie umowy z wykonawcą opracowania.
3. Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.
4. Uzyskanie decyzji środowiskowej.
5. Przygotowanie materiałów do przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej.
6. Ogłoszenie postępowania na udzielnie zamówienia na opracowanie dokumentacji technicznej.
7. Podpisanie umowy z wykonawcą dokumentacji technicznej.
8. Opracowanie dokumentacji wraz z operatem wodnoprawnym.
9. Złożenie wniosku o decyzję wodnoprawną.
10. Uzyskanie decyzji wodnoprawnej.
11. Złożenie wniosku o pozwolenie na realizację inwestycji przeciwpowodziowej (PNRI).
12. Uzyskanie PNRI.
14. Pozyskanie gruntów. Uzyskanie prawa do dysponowania gruntem na cele budowlane na mocy PNRI – wypłata odszkodowań za przejęte nieruchomości.
Lata 2027–2032
14. Przygotowanie dokumentacji przetargowej na wykonanie robót budowlanych.
15. Ogłoszenie postępowania o udzielenie zamówienia na realizację robót budowlanych.
16. Podpisanie umowy z wykonawcą robót budowlanych.
17. Zgłoszenie rozpoczęcia budowy w nadzorze budowlanym.
18. Przekazanie terenu budowy wykonawcy robót budowlanych.
19. Realizacja robót budowlanych.
20. Pełnienie nadzoru inwestorskiego.
21. Odbiory częściowe.
22. Odbiór końcowy robót budowlanych.
23. Uzyskana decyzja o pozwolenie na użytkowanie.
24. Przekazanie inwestycji do użytkowania.