O krok bliżej do zalewu Bzin. Wody Polskie podpisały umowę z wykonawcą koncepcji zbiornika wodnego w Skarżysku

717
zalew bzin lokalizacja
Lokalizacja zbiornika Bzin; grafika: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Trwa realizacja „mapy drogowej” budowy zalewu Bzin w Skarżysku-Kamiennej. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał umowę z firmą HaskoningDHV Polska na opracowanie koncepcji tej ważnej dla naszego miasta inwestycji.

Droga do budowy zbiornika Bzin w Skarżysku jest jeszcze dość odległa, ale realizowana jest „mapa drogowa”, czyli działania mające w efekcie sprawić, że powstanie największy w Skarżysku i jeden z największych zalewów w regionie świętokrzyskim.

W piątek, 10 maja 2024 roku, w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowy na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej wraz z raportem oddziaływania na środowisko dla budowy Zbiornika Wodnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej.

HaskoningDHV Polska wykona koncepcję zalewu Bzin

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Umowę na realizację zadania podpisali Dyrektor RZGW w Warszawie Artur Rychlewski oraz w imieniu firmy HaskoningDHV Polska Członek Zarządu Sławomir Gappa oraz Pełnomocnik Zarządu Bartosz Górski.

Budowa Zbiornika Wodnego Bzin to ważny krok w kierunku zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i ochrony środowiska. Projekt ten przyczyni się do bezpieczeństwa mieszkańców regionu i stanie się istotnym elementem infrastruktury województwa świętokrzyskiego.Artur Rychlewski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie

Koncepcję tę wykona firma HaskoningDHV Polska, która została wybrana w przetargu. Jest to firma o polskich korzeniach, która zaczynała jako Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Wodnego „Hydroprojekt” jeszcze w latach 50. XX wieku. W 2008 roku Hydroprojekt stał się częścią holenderskiej Grupy Royal HaskoningDHV. W naszym regionie firma ta brała udział w modernizacji oczyszczalni ścieków w Starachowicach.

Wykonawca na wywiązanie się z zadania ma 16 miesięcy. Koszt zlecenia to nieco ponad 1 milion złotych.

Start budowy zbiornika wodnego Bzin w 2027 roku?

Tzw. mapa drogowa budowy zbiornika Bzin w Skarżysku przewiduje, że do 2027 roku wykonane zostaną kwestie formalne, tj. m.in. wykonanie koncepcji, pozyskanie decyzji oraz wykup gruntów.

Z kolei w latach 2027–32 zbiornik ma być budowany. Koszt całej inwestycji to ok. 120 milionów złotych.

Zbiornik Bzin powstanie w miejscu obecnego zbiornika Piachy, na rzece Kamiennej. Będzie jednak znacznie większy, a tafla wody będzie znajdować się również pod estakadą drogi ekspresowej S7. Oprócz rekreacyjnej będzie pełnił kilka innych ważnych funkcji.

O zalewie Bzin pisaliśmy więcej tutaj:

Zalew Bzin powstanie w Skarżysku do 2032 roku. Będzie trzy razy większy od Rejowa!

Przeczytaj również:

Ambitna koncepcja rozbudowy skateparku w Skarżysku. Z wykorzystaniem zalewu Bzin!

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to