Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

27 kwietnia 2001 roku otwarto odcinek drogi ekspresowej S7 Skarżysko-Kamienna–Występa. Nowy odcinek „siódemki” znacznie skrócił mieszkańcom Skarżyska podróż do Kielc.

Dla mieszkańców Skarżyska-Kamiennej Kielce to cel wyjazdów do pracy, na zakupy, dla relaksu i nie tylko. Od 27 kwietnia 2011 roku czas podróży do Kielc, czy to autem, czy busem, znacznie się skrócił.

Tego dnia oficjalnie otwarto odcinek S7 Skarżysko-Kamienna–Występa. Kilka dni wcześniej można już było jeździć głównym śladem „siódemki” w granicach Skarżyska-Kamiennej, w tym przez estakadę na przyszłym zalewie Bzin. Jednakże pierwszym nowym fragmentem nowej trasy, jaki był oddany do użytku dużo wcześniej, było przęsło estakady w ciągu drogi serwisowej.

Odcinek Występa–Skarżysko-Kamienna, który tego dnia oddano do użytku, ma 16,7 km długości. Połączył istniejący już odcinek ekspresówki Występa–Wiśniówka pod Kielcami z obecnym Węzłem Skarżysko Południe na skrzyżowaniu S7 z DK42. Od tego dnia węzeł ten też zyskał status drogi ekspresowej.

Ciekawostka: Budowa wymagała przeniesienia ogromnych ilości ziemi
Prace ziemne przy budowie wymagały przeniesienia znacznych ilości ziemi – pod wykopy wydobyto 2 mln m3 ziemi, a na nasypy wykorzystano 1 mln m3.
REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

Nowy odcinek S7 ominął między innymi Suchedniów, Ostojów i Łączną. Na odcinku wybudowano kilka imponujących konstrukcji na czele z estakadą nad przyszłym retencyjnym zbiornikiem wodnym Bzin. Ma ona długość 290 metrów.

Ciekawostka: Estakada nad zalewm Bzin miał być mniejsza
Początkowo estakada nad zbiornikiem Bzin miała być znacznie krótsza oraz niższa i w zasadzie byłby to most nad rzeką Kamienną. Po działaniach urzędu miasta nastąpiła zmiana planu.

Co ciekawe, początkowo w planach estakada miała być znacznie skromniejsza – krótsza i niższa. Dzięki interwencji urzędu miasta dokonano zmiany w projekcie, aby gabaryty estakady uwzględniały, że w przyszłości pod nią będzie zalew Bzin.

– Jeszcze zanim w 2006 roku objąłem urząd, istniał projekt estakady, ale w wymiarze mniejszym. Takim, żeby przekroczyć tylko rzekę Kamienną. Obiekt miał być krótszy o 200 metrów i niższy o kilkanaście. Ponieważ zalew Bzin w planie sięga aż pod Wołów, zależało nam, aby uwzględnić zarys linii brzegowej zalewu przy budowie estakady tak, aby można było przepływać pod estakadą. Wymagało to zmiany koncepcji ze strony GDDKiA, ale szczęśliwie udało się i estakada jest wyższa – wspomina Roman Wojcieszek, były prezydent Skarżyska-Kamiennej w latach 2006–2014.

Więcej o planach budowy zalewu Bzin w Skarżysku:

Zalew Bzin wreszcie powstanie? Ma być zbiornikiem retencyjnym i rekreacyjnym

 

Cała inwestycja kosztowała 780 milionów złotych. Prace wykonało konsorcjum firm Strabag i Mota Engil. Budowa trwała dwa lata.

W poniższej galerii zdjęcia z przebiegu budowy odcinka Skarżysko–Występa.