Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Dzieci i młodzież ze Skarżyska dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o partyzantach działających w naszych okolicach. Nie było to jednak typowa szkolna lekcja – odbyła się bowiem właśnie tam, gdzie działali partyzanci, w lesie na wzgórzu Wykus.

Pomysłodawcą lekcji był Łukasz Gruszczyński, wnuk powstańca warszawskiego i żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Ludwika Gruszczyńskiego, uhonorowanego niedawno tablicą pamiątkową w Szkole Podstawowej nr 3. – Brakuje takich lekcji historii w Skarżysku i okolicy. Dzieci  nie wiedzą, co to Wykus, kim byli „Ponury” czy „Nurt”. A to ludzie, którzy działali na naszych terenach, którym wiele zawdzięczamy – tłumaczy Łukasz Gruszczyński.

Do udziału w lekcji zaprosił dzieci ze swojego osiedla – Zachodniego – oraz wychowanków Zespół Placówek Opieki Wychowania i Interwencji Kryzysowej „Przystań”. W sumie ponad trzydzieści osób.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nauczycielem lekcji w plenerze był Szczepan Mróz, prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich „Ponury-Nurt”. Nie tylko opowiadał dzieje wydarzeń, jakie rozgrywały się w lasach na Wykusie, ale też przyniósł ze sobą pamiątki po partyzantach, w tym mapę, kompas, części umundurowania czy rzeczy osobiste.

Organizatorzy zadbali również o oprawę muzyczną. Pieśni patriotyczne wykonywała kapela zaproszona przez Leszka Stecia z 13. Świętokrzyskiego Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich.

Po zdobyciu ogromnej porcji ciekawej wiedzy wszyscy usiedli przy ognisku, podobnie, jak czynili to w tamtym miejscu kilkadziesiąt lat temu partyzanci. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Jak obiecuje Łukasz Gruszczyński, nie była to jednorazowa inicjatywa i będzie dążył do zorganizowania kolejnych żywych lekcji historii w plenerze.

Organizatorzy dziękują Łukaszowi Warszawie, właścicielowi serwisu telefonów Serwis24 w Kielcach i Skarżysku oraz piekarni Dom Chleba za ufundowanie poczęstunku dla dzieci.

Wykus to nazwa znajdującego się kilkanaście kilometrów od Skarżyska wzgórza Płaskowyżu Suchedniowskiego, gdzie w czasie II wojny światowej stacjonowali polscy partyzanci dowodzeni przez Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Jana Piwnika „Ponurego”. Przy kapliczce wzniesionej na Wykusie odbywają się uroczystości upamiętniające działalność partyzantów. W tamtejszych lasach znajduje się wiele mogił poległych partyzantów.

Zdjęcia pochodzą z archiwum organizatora.